- Reklama -

Wyższy limit zwrotu akcyzy dla gospodarstw ekologicznych?

Rolnicy z gospodarstw ekologicznych apelują o zwiększenie limitu zwrotu akcyzy za paliwo w gospodarstwach prowadzonych systemem ekologicznym do ilości co najmniej 130 l/h. Interpelację w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi złożyła poseł Agata Borowiec.

Do biura poseł Agaty Borowiec zgłosili się rolnicy z gospodarstw ekologicznych. Swoje prośby argumentują tym, że w gospodarstwach ekologicznych zużywa się znacznie więcej paliwa niż w gospodarstwach prowadzonych w sposób konwencjonalny. Wynika to z konieczności stosowania częstszych zabiegów agrotechnicznych, tj. mechanicznego zwalczania chwastów. Warto zaznaczyć, że obowiązuje w tych gospodarstwach praktycznie całkowity zakaz chemizacji upraw. Także stosowane w tych uprawach naturalne środki ochrony roślin nie są tak skuteczne jak chemiczne i wymagają częstszego stosowania.

– Należy wspierać taki sposób gospodarowania, w którym wyklucza się stosowanie syntetycznych nawozów mineralnych, chemicznych środków ochrony roślin i innych przemysłowych środków produkcji. Należy docenić producentów żywności ekologicznej, którzy zmagają się często z licznymi problemami, tj. nadmiernym zachwaszczeniem pól czy nasileniem występowania niektórych patogenów – twierdzi poseł Borowiec. Dodaje, że zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze mogłoby również chociaż częściowo zniwelować straty, jakie rolnicy ponieśli w tym sezonie w związku z kryzysem na rynku owoców miękkich, głównie ekologicznych.

Rolnictwo ekologiczne jest sposobem gospodarowania wymagającym dużej wiedzy i umiejętności przewidywania, jest to praktyka rolnicza opierająca się na dorobku współczesnej wiedzy. Jego przyszłość w Polsce będzie przede wszystkim zależała od utrzymania istniejącego wsparcia finansowego dla tego systemu, a dodatkowym czynnikiem stymulującym rozwój tego systemu może być zwiększony limit na zwrot akcyzy za paliwo zakupione do celów rolniczych.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.