kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Wystawa „ Żołnierze Wyklęci…” (audio)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej można obecnie podziwiać wystawę przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN-u zatytułowaną Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1944-1963. Wystawa będzie czynna przez cały marzec br.

- Reklama -

Ekspozycja w sposób streszczony, ale jednocześnie bogaty w treść pokazuje kim byli Żołnierze Wyklęci, etymologię ich nazwy, jak również dlaczego istotne jest aby przywrócić im pamięć oraz nadać im właściwe miejsce wśród narodowych bohaterów.

1 marca jest narodowym dniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Byli to żołnierze, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się komunistycznej władzy oraz sowietyzacji narodu polskiego. Często nazywano ich bandami reakcyjnego podziemia, wrogami ludu i zaplutymi karłami reakcji.

toyota Yaris

Powojenna konspiracja antykomunistyczna była ewenementem w najnowszych kartach historii Polski. Jej fenomen polegał na tym, że była ona najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społecznego wobec narzuconej komunistycznej władzy, trwającej do Solidarności.

Wystawa, którą obecnie można oglądać w MZB jest uzupełniona o sylwetki żołnierzy wyklętych z naszego regionu biłgorajskiego. Wśród nich są: Janusz Stoboy „Vir”, Konrad Bartoszewski „Wir”, Janina Roguska-Bartoszewska „Nina”, Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan” oraz Janina Przysiężniak „Jaga”.

Do najwybitniejszych żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej na terenie Lubelszczyzny należą: Marian Bernaciak „Orlik”, Zdzisław Broński „Uskok”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, a także Kazimierz Tumidajski „Marcin”.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Najdłużej, w okolicach Biłgoraja ukrywał się Andrzej Kiszka ps. „Dąb”, „Leszczyna” – żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej członek antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, nazywany „najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK”.

Ostatni z „Wyklętych”, członek i partyzant polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, to Józef Franczak ps. „Lalek”, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB 21.10.1963, w Majdanie Kozic Górnych niedaleko Lublina po 24 latach w zbrojnej konspiracji.

J.P.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.