- Reklama -

- Reklama -

Wystawa unikalnych pocztówek

Ponad 200 unikalnych pocztówek można obejrzeć na wystawie w Biłgoraju. Pochodzą z prywatnej kolekcji. Są na nich ilustracje do utworów czołowych polskich romantyków. Wystawę pocztówek można odwiedzić do 30 czerwca w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju przy ulicy Kościuszki 13.

- Reklama -

Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 pocztówek z prywatnej kolekcji Jacka Żybury, będących ilustracjami do utworów czołowych polskich romantyków: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, A. Malczewskiego i I. Kraszewskiego. Zwiedzający wystawę mogą oglądać malarskie wizje m.in.: M. E. Andriollego, P. Stachiewicza, T. Korpala, A. Setkowicza, T. Gadomskiego, W. Eljasza-Radzikowskiego, J. Kossaka, K. Górskiego czy J. M. Szancera do takich utworów, jak: „Anhelli”, „Balladyna”, „Ojciec zadżumionych”, „Lilla Weneda”, „Kordian”, „Smutno mi Boże”, „Testament mój”, „Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse”, „Konrad Wallenrod”, „Grażyna”, „Maria”, „Nie-boska komedia”, „Irydion”, „Dziad i baba” czy „Dziady”. Ciekawym uzupełnieniem czy też dopełnieniem wystawy jest cykl siedmiu pocztówek do „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, utworu powszechnie znanego jako „Mazurek Dąbrowskiego” – polski hymn narodowy – z ilustracjami J. Kossaka.

Zdecydowana większość pocztówek pochodzi z okresu przedwojennego, najstarsze z „Dziadów” w inscenizacji i scenografii Wyspiańskiego z 1901 roku, które drukowane były w roku 1902. Kartki wydawane były przez czołowe przedwojenne wydawnictwa zarówno te warszawskie, jak i krakowskie: B-ci Rzepowicz, Polonię, J. Czarneckiego czy najsłynniejsze w ówczesnych czasach wydawnictwo (specjalizujące się przede wszystkim w wydawaniu pocztówek), działające przy ulicy Floriańskiej w Krakowie, a założone przez H. Frista (po jego śmierci wydawnicze dzieło ojca kontynuowali synowie Frista Juliusz i Józef) znane jako Salon Malarzy Polskich w Krakowie.

- Reklama -

Wystawa została zorganizowana z okazji ogłoszenia przez Sejm RP rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, co ma związek z przypadającą w tym roku 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza – daty, która zapoczątkowało epokę romantyzmu w Polsce.

. Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. aniol mówi

    Super sprawa, gdy ktoś ma hobby i może je pokazać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.