- Reklama -

- Reklama -

Wystawa pt. „Losy Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Biłgorajskiej”

6 marca br. w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarto wystawę pt. „Losy Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Biłgorajskiej”. Otwarcie wystawy było uzupełnieniem Biegu Tropem Wilczym, organizowanego tego samego dnia przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju,

- Reklama -

O biegu, poprzedzającym otwarcie wystawy, pisaliśmy w artykule pt. Pobiegli „Tropem Wilczym” (kliknij tutaj). Oba wydarzenia miały na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych i przekazanie w sposób atrakcyjny, szczególnie dla dzieci i młodzieży, losów żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

Wystawę uroczyście otworzyli poseł Beata Strzałka, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski oraz Dorota Skakuj, kustosz wystawy „Losy Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Biłgorajskiej”.

- Reklama -

Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz, opracowanych przez pracowników biłgorajskiego muzeum. Przedstawiono na nich losy Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych z terenu powiatu biłgorajskiego, ich działania niepodległościowe oraz losy. Na wystawie zaprezentowano również miejsca pamięci związane z działaniami antykomunistycznymi i tzw. II konspiracją oraz wydarzenia, jakie działy się na terenie Ziemi Biłgorajskiej po wkroczeniu na nią Armii Czerwonej.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do końca marca 2022 roku, w budynku głównym muzeum w Biłgoraju, przy ulicy Kościuszki 87.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź