- Reklama -

Wystawa na 100-lecie urodzin Papieża (film)

Fundacja GAUDIUM ET SPES oraz parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka przygotowała dla mieszkańców miasta wystawę pod nazwą "KAROL WOJTYŁA. NARODZINY".

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, “człowieka pokoju i nadziei”. Z tej okazji parafia pw. św. Jana Pawła II, Fundacja Gaudium et Spes oraz warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu Papieża.

Wernisaż wystawy odbył się w godzinach popołudniowych w poniedziałek 18 maja na placu przy kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. W tym wydarzeniu uczestniczyła poseł na Sejm RP Beata Strzałka oraz przedstawiciele samorządu powiatu m.in. starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna oraz Stanisław Schodziński przedstawiciel Akademii Myśli Chrześcijańskiej w Biłgoraju.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, marszałek Województwa  Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Partnerem wystawy “Karol Wojtyła. Narodziny” jest samorząd województwa lubelskiego w ramach programu “Warto być Polakiem”.  Wystawa ma cel edukacyjny i ewangelizacyjny a jej partnerem edukacyjnym jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża św. Jana Pawła II w Biłgoraju oraz Katolickie Przedszkole im. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

 Dzisiaj jest taki szczególny dzień, to właśnie 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła, wielki Polak, wielki Papież, wielki Święty. Wierni, wychodząc z kościoła po Mszach świętych, będą mogli na nowo zapoznać się z historią pięknego życia  mówił podczas otwarcia wystawy ks. prał. Józef Flis, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. 

- Reklama -

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

– Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne “narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża  mówi ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii pw. św Jana Pawła II w Biłgoraju.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Wystawę pod nazwą “Karol Wojtyła. Narodziny” będzie można oglądać do 30 czerwca br. na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju (przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego). 

Red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.