- Reklama -

Wystawa architektoniczna

            Na ekspozycję, która zawisła na ścianach drugiego piętra MDK, składa się czternaście prac, czternastu młodych ludzi w wieku od 13 do 18 lat, którzy na co dzień pracują pod kierunkiem Anny Świcy. To wybór znanych i bardzo charakterystycznych budowli – kościołów i budynków miejskich znajdujących się w miastach Polski i kilku państw europejskich. Na ich wyjątkowość składają się nie tylko walory architektoniczne, ale bardzo często  fascynujące historie powstania.

Magda Czop (lat 16) to autorka pracy do której inspiracji dostarczyły zabudowania klasztoru ojców bernardynów w Radecznicy. Ta schowana wśród lasów, siedemnastowieczna świątynia, poświęcona jest św.  Antoniemu z Padwy. Obraz Magdy to połączenie ciemnych linii rysunku i plam barwnych, powstałych dzięki użyciu farb akwarelowych w płynie. Praca Karoliny  Kaczor (lat 17) to rysunek ukazujący katedrę na Wawelu. Większość z nas wie jak ważną rolę pełniło i pełni do dziś to miejsce, jak wielka i wspaniała  historia wpisana jest w mury tego krakowskiego kościoła.  Autorka eksponowanej pracy wykonała swój obraz kredkami, wprowadzając delikatne barwne laserunki.

Aleksandra Farion (lat 17) wykonała pracę przedstawiającą jeden z weneckich kościołów – Bazylikę Santa Maria della Salute. Ta barokowa świątynia z przepiękną kopułą góruje nad Canale Grande, i co ciekawe ona także została ufundowana jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy jaka panowała w Wenecji. Rysunek Oli zrealizowany w nietypowym formacie, to rysunek markerami połączony z delikatną laserunkową, monochromatyczną plamą farb akrylowych, która ociepla i łączy architekturę z wodą.

           

Praca Dominiki Leńczuk (lat 17) jest jej debiutem wystawienniczym w galerii MDK. Na wystawie możemy podziwiać jej pracę ukazującą Bazylikę Sacré-Coeur w Paryżu. Świątynia usytuowana na wzgórzu Montmartre przyciąga wzrok swoją sylwetą. Kościół zaczęto budować w 1876 roku jako wotum dziękczynne za ocalenie Paryża podczas działań w czasie wojny francusko – pruskiej. Subtelna, ale też wyrazista praca Dominiki, poprzez zastosowanie kontrastu ciemnego nieba i jasnej bryły kościoła – to największe atuty jej pracy.

Ostatnią budowlą jaką możemy podziwiać na ekspozycji w biłgorajskim MDK jest rysunek przedstawiający katedrę w Reims we Francji. Jego autorką jest Martyna Kniaziowska (lat 13). Katedra została wybudowana w stylu gotyckim, jest uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji. Dwie wieże usytuowane w fasadzie, trzy olbrzymie portale, wspaniałe tympanony i rozetowe okno oraz bogata dekoracja rzeźbiarska czynią z niej jedną z najwspanialszych świątyń tego okresu. Dzięki kolorom praca Martynki podkreśla jeszcze bardziej te charakterystyczne elementy architektoniczne.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy i podziwiania prac wyjątkowo utalentowanej młodzieży z naszej placówki.

Anna M. Świca

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.