- Reklama -

- Reklama -

Wysokość zabezpieczenia należytego umowy nie może być dowolna!

Zamawiający dokonując wyboru oferty w sprawie realizacji zamówienia publicznego, ma możliwość żądać od wykonawcy wpłaty zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Informacje o tym zobowiązaniu są dostępne już na etapie ogłoszenia w Specyfikacji Warunków Zamówienia. Podmiot składający swoją propozycję może się zatem wcześniej przygotować do konieczności uregulowania określonej kwoty. W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile może wynosić zabezpieczenie należytego wykonania umowy oraz czy zamawiający może je ustanowić na poziomie 10% zaakceptowanej kwoty kontraktowej.

- Reklama -

Co to jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy przetargowej?

W okresie między wygraniem zlecenia na roboty budowlane lub dostawy a podpisaniem umowy na jego realizację, wykonawca bardzo często jest zobligowany do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jest to określona kwota pieniężna, która stanowi rodzaj kaucji przekazywanej zamawiającemu celem ewentualnego zabezpieczenia roszczeń powstających w związku z zawartą umową. Co do zasady zabezpieczenie wnosimy najdalej w dniu zawarcia umowy w formie:

toyota Yaris
  • pieniężnej,
  • gwarancjach bankowych,
  • gwarancjach ubezpieczeniowych,
  • poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Dodatkowo za zgodą zamawiającego, akceptowalne będą też:

  • weksle z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
  • zastawy na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego,
  • zastawy rejestrowe na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zamawiający zwraca zabezpieczenie należytego wykonania umowy o realizację zlecenia na roboty budowlane w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu odbioru i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane.

Przetargi – standardowa wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Ustawa prawo zamówień publicznych reguluje wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jakiej zamawiający może żądać od wykonawcy. Wynosi ona 5% ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy. W praktyce jest to często duża kwota, która stanowi istotne zagrożenie płynności finansowej firmy. Przykładowo przetargi o wartości 10 milionów złotych, wymagają wpłaty aż 500 tysięcy złotych zabezpieczenia. Na szczęście omawiany instrument jest narzędziem fakultatywnym, co oznacza, że podmiot wszczynający postępowanie może go wymagać, ale jednocześnie nie musi. Tę informację zamieszcza w Specyfikacji Warunków Zamówienia, którą możemy znaleźć w wyszukiwarce przetargów.

Przetargi – są jednak wyjątki

Wskazana powyżej wartość 5% zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest standardem rynkowym, ale w specyficznych okolicznościach może być ona nawet wyższa. O jakiej sytuacji mowa? Ustawa daje taką furtkę wtedy, gdy jest to uzasadnione przedmiotem zamówienia lub wystąpieniem ryzyka związanego z realizacją zamówienia. W praktyce to zamawiający sam określa, które uwarunkowania są dla niego ryzykowne. Niewątpliwie jednak powinien taką okoliczność szczegółowo opisać w SWZ.

W wyroku z dnia 5 lipca 2021 r., KIO 1381/21, KIO 1388/21 rozważano przypadek podwyższonego zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zamawiający ustanowił je na poziomie 10%, gdyż powiązał większe ryzyko z terminowością wykonania zamówienia. W jego opinii potrzeba połączenia drogi z istniejącym już jej fragmentem oraz kwestie rozliczenia inwestycji finansowanej ze środków europejskich stanowiły wystarczający powód, do żądania wyższego zabezpieczenia. Odmiennego zdania była Krajowa Izba Odwoławcza, która uznała, że sama potrzeba wykonania zamówienia w jak najkrótszym terminie nie stanowi wystarczającego uzasadnienia dla ustanowienia zabezpieczenia w maksymalnej przewidzianej przez ustawę wartości. W wyroku podkreślono różnicę między przedmiotem zlecenia na roboty budowlane (o którym mowa w przepisie odnoszącym się do podwyższenia zabezpieczenia), a terminem wykonania.

Pomocna jest wyszukiwarka przetargów!

Ustanowienie wyższego zabezpieczenia należytego wykonania umowy zdarza się rzadko i musi być dokładnie przemyślane. Informacje na ten temat każdorazowo znajdują się w SWZ, które możemy pobrać z wyszukiwarki przetargów https://www.oferent.com.pl. Serwis agreguje wszystkie dostępne aktualnie postępowania na zlecenia na roboty budowlane i inne przetargi. Umożliwia też przegląd wyników, danych historycznych czy licytacji komorniczych. A wszystko to z możliwością filtrowania po lokalizacji, przedmiocie zamówienia czy terminie składania ofert. Usługa przewiduje darmowy okres próbny, podczas którego nasza firma może pozyskać pierwsze zlecenia z rynku zamówień publicznych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.