- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wyróżnienia dla Honorowych Dawców Krwi

W czwartek w budynku Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się wręczenie medali „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz Odznak Honorowych PCK. Finalnie odznaczono 11 krwiodawców.

- Reklama -

15 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyła się uroczystość wręczenia medali „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz Odznak Honorowych PCK.

W powiecie biłgorajskim odbywa się około 38 akcji w ciągu roku, między innymi w Łukowej (5 akcji rocznie), w Majdanie Starym (4 akcje w ciągu roku), Aleksandrowie (4 akcje w roku), Biszczy (średnio 5 akcji w roku), Potoku Górnym (5 akcji w ciągu roku), Korchowie (3 zaplanowane i 1 niezaplanowana akcja w ciągu bieżącego roku), Tarnogrodzie (3 akcje w ciągu roku), Soli (1 akcja) i w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju (2 zaplanowane akcje).

Pomimo takiej ilości akcji krwiodawców jest mniej, szczególnie w okresie letnim.

- Reklama -

 – Zapotrzebowanie na krew ciągle rośnie. Zawsze w okresie wakacyjnym jest ono większe, a w tym roku przez specyficzną sytuację, gdy szpitale wznowiły swoją działalność i powróciły do planowych zabiegów, których jest coraz więcej, zapotrzebowanie jest szczególnie duże – wspomina Paweł Filip, kierownik działu promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – My jako Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie wydajemy codziennie ponad 200 jednostek krwi. Wiąże się to z tym, że codziennie 200-250 osób musi oddać krew, aby szpitale mogły funkcjonować, dlatego ważne jest, aby jak największa liczba osób oddawała krew – dodaje.

Finalnie do krwiodawców trafiło 11 medali „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz 3 Odznaki Honorowe PCK. Wśród odznaczonych znaleźli się: Robert Gąsior, Tadeusz Niemczyk, Jan Siemczyk, Stanisław Sprysak, Sylwester Woźnica, Tomasz Cybulski, Marek Jamroz, Tomasz Karolczak, Wojciech Kotyła, Tomasz Kurzyński oraz Sławomir Nowak. Odznaką Honorową PCK zostali odznaczeni Edyta Borowiec, Piotr Flor i Stefan Chudzik. Odznaki wręczyli Anna Nowak-Kowal, wiceprezes lubelskiego oddziału okręgowego PCK w Lublinie, Urszula Drozdowska-Hradil, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz poseł Beata Strzałka.

– Każdy z nas wie doskonale o roli krwi w organizmie ludzkim. Będąc płynną tkanką ustrojową jest nie tylko potrzebna, lecz także jak dotąd niezastępowalna, mimo bardzo dużego postępu medycyny. Stąd też stała się już dawno symbolem życia, a w konsekwencji także poświęcenia i braterstwa. Bo tylko ludzie wrażliwi i rozumiejący ten stan rzeczy zostają jej honorowymi (czyli dobrowolnymi) dawcami – mówi Piotr Flor, Członek Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju. – Kto oddaje krew lub osocze ma bowiem świadomość, iż ratuje w ten sposób czyjeś, zwykle zagrożone, życie. Oddawanie krwi jest więc prawdziwym i jednocześnie największym dowodem ludzkiej solidarności oraz miłości – dodaje.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.