Wypożyczalnia sprzętu Kołodziej-baner górny

- Reklama -

Wyróżnienie dla „Jadwigi” (ZDJĘCIA)

3 lutego 2017 r. podczas uroczystego otwarcia wystawy „Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady” w Lubelskiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Gimnazjum nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju zostało wyróżnione i uhonorowane: Dyplomem specjalnym dla szkół zasłużonych dla dialogu polsko-niemieckiego.

  Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej z inicjatywy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. W uroczystości wzięli udział ambasador Niemiec w Polsce pan Rolf Nikiel, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Polsce pan Fried Nielsen, przedstawiciele miasta Kolonia, dyrektorzy placówek dokumentujących walkę i męczeństwo narodu polskiego, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń polsko-niemieckich.

- Reklama -

  Gimnazjum nr 1 realizuje przy współpracy ze szkołą partnerską Ralschule am Karlsberg w Crailsheim program wymiany młodzieży od roku 2004. W ciągu 13 lat współpracy w programie obejmującym wizyty młodzieży polskiej w Niemczech i rewizyty gości z Crailsheim w Polsce wzięło udział ponad 350 uczniów i 20 nauczycieli.

  Szczególną wartością spotkań młodzieży jest faktyczny kontakt pozwalający na poznanie się podczas zajęć, ale także, a może przede wszystkim, chwil spędzanych wspólnie w czasie wolnym. Formuła przyjęcia gości z Polski w niemieckich rodzinach, a w kolejnym roku dzieci niemieckich w rodzinach polskich, pozwala przezwyciężać stereotypy dotyczące naszych narodów, nawiązać przyjaźnie, poznać kulturę i tradycję partnera. Są to niezwykłe spotkania, wzbogacające wiedzę o współczesnej Europie, pozwalające doskonalić umiejętności językowe w zakresie języków niemieckiego i angielskiego oraz wypocząć w sposób aktywny i twórczy. Szkoły wspierane są przez samorządy miast partnerskich, burmistrzów Biłgoraja i Crailsheim. Cykliczne wizyty młodzieży nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego oraz pomocy merytorycznej ze strony organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tego przedsięwzięcia, a w szczególności rodzicom i uczniom, bez których całość starań nie miałaby racji bytu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.