- Reklama -

Wyremontują kapliczkę

Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Aktywna Kobieta zgłosiło do Urzędu Gminy ofertę na realizację zadania "Wszystko dla Niej...". Ma ono polegać na zagospodarowaniu terenu wokół figury Matki Boskiej w Goraju.

Pod koniec czerwca do Urzędu Gminy Goraj wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego złożona przez Stowarzyszenie Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna. Aktywne Stowarzyszenie chce zagospodarować teren wokół figury Matki Boskiej w Goraju. Członkowie organizacji m.in. przygotują teren do prac, a następnie wyłożą go odpowiednim materiałem zapobiegającym przed chwastami i chroniącym rośliny posadzone. Wokół nowo posadzonych roślin zostanie wysypana kora, żwir i kamienie.

- Reklama -

Figura Matki Boskiej mieści się na wzgórzu przy cmentarzu grzebalnym w Goraju. Jest to „Źródło Nadziei” Goraja, które wprowadza wszystkich na cmentarz grzebalny. Swoimi rozpostartymi ramionami wita wnoszonych podczas ostatniej drogi mieszkańców parafii Goraj ale też odwiedzających groby swoich bliskich. Figura pełni bardzo ważną rolę podczas różnych świąt kościelnych czy państwowych. Przy niej zbierają się parafianie podczas poświęcenia pól, podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, mieszkańcy składają wieńce i kwiaty jako dziękczynienie.

Figura liczy około 100 lat, a od 12 lat Stowarzyszenie Kobiet Goraja  Kobieta Aktywna opiekuje się tym obiektem. W 2009 roku figura została odrestaurowana, po czterech latach zostało wykonane zadaszenie. W 2018 roku w wyniku budowy drogi do cmentarza z jednej strony a z drugiej budowy alejki teren wokół figury został zdewastowany. Obecnie został uporządkowany z nielicznych kamieni, konarów i korzeni ale wymaga adekwatnego do powagi miejsca profesjonalnego zagospodarowania.

Ekologia jest ważnym zagadnieniem dla społeczeństwa. Dzięki zagospodarowaniu terenu wokół Figury Matki Bożej poprzez posadzenie kwiatów, krzewów ozdobnych i drzew chcemy zadbać o środowisko naturalne, o tereny zielone, których obecność nie dość, że powoduje, iż żyjemy zdrowiej, to jeszcze relaksuje nas w specyficzny sposób. Biorąc pod uwagę bliskość cmentarza grzebalnego, przynosi nam uczucie pierwotnego spokoju i wyciszenia. Obsadzenie roślinami tego „skrawka naszej Ziemi” ma na celu zachowanie w dobrym stanie tego, co aktualnie jest, ale również przywracanie do właściwego stanu tego, co zostało częściowo bądź chwilowo zniszczone, np. budową drogi do cmentarza. Drzewa, krzewy i kwiaty, które Stowarzyszenie chce posadzić, to najważniejsze przechowalnie życia na Ziemi, domy różnorodnych gatunków zwierząt. Rośliny zapewnią czyste powietrze, pochłaniając dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza, działając jak filtr. Ponadto doskonale będą absorbowały hałas, wyhamują wiatr. Wszelkie rośliny zapewnią glebie ochronę przed kroplami wody, w ten sposób redukując efekt erozji.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.