- Reklama -

- Reklama -

Wyremontują groby żołnierzy

- Reklama -

Rada Gminy w Obszy w ubiegły czwartek (24 sierpnia) podjęła uchwałę, która dotyczyła utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie gminy. Chodziło o grób czterech żołnierzy, poległych w czasie kampanii wrześniowej, spoczywających na miejscowym cmentarzu. Na tablicy pamiątkowej widnieją nazwiska żołnierzy poległych w 1939 roku: Józef Duraj (PKU Bielsko), Eugeniusz Jacen/Jagon/Jacon (PKU Częstochowa), Tadeusz Rafalski (PKU Przemyśl), Piotr Korycki/Hrycki (PKU Buczacz). Na grobowcu znajduje się napis: "Tu spoczywają żołnierze WP polegli w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Cześć ich pamięci. Społeczeństwo gminy Obsza". Chociaż losy poległych żołnierzy nie są bliżej znane, miejsce ich pamięci w Obszy otaczane jest szacunkiem. Opiekę nad nagrobkiem sprawuje Szkoła Podstawowa w Obszy. Z okazji świąt i rocznic patriotycznych na grobie składane są kwiaty i zapalane znicze.
Wraz z upływem lat miejsce pochówku żołnierzy powoli niszczało. Napis wyblakł, a płyty chodnikowe wokół były w złym stanie. Wiele szkód pomnikowi wyrządziły gałęzie i korzenie brzóz, rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. Z wnioskiem o usunięcie drzew zwrócił się do radnych proboszcz miejscowej parafii. Wniosek ten uruchomił starania samorządu o pozyskanie funduszy na renowację miejsca pamięci.
– Wystąpiliśmy z wnioskiem do wojewody lubelskiego o dofinansowanie remontu grobu żołnierzy. Równocześnie staraliśmy się pozyskać fundusze z innych źródeł. Wykonany został projekt i kosztorys potrzebny do wykonania prac – mówi wójt gminy Obsza Andrzej Placek. Gminie udało się pozyskać 20 tys. zł na renowację grobowca. Za te pieniądze zostanie wyremontowana płyta, będzie nowa palisada i kostka wokół nagrobka. Usunięte zostaną także problemowe brzozy.
Kampania wrześniowa na Biłgorajszczyźnie przebiegała bardzo burzliwie i okupiona była wieloma stratami. Cofająca się armia "Kraków", dowodzona przez gen. bryg. Antoniego Szyllinga, i "Lublin" pod dowództwem gen. dyw. Tadeusza Piskora w dniach 17-20 września stoczyły słynną bitwę pod Tomaszowem Lubelskim. Wcześniej, w dniach 14-15 września jednostki armii "Kraków" i "Lublin" toczyły ciężkie walki w lasach biłgorajskich. Straty armii "Kraków" w walkach w rejonie Biłgoraja, Oleszyc, Narola i Tomaszowa Lubelskiego wyniosły około 1500 poległych i co najmniej tyluż rannych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.