- Reklama -

- Reklama -

Wyprowadzili więźniów z byłego budynku Gestapo (video, zdjęcia)

Rekonstrukcja historyczna w Biłgoraju, rozpoczęła tegoroczne obchody 78. rocznicy mordu 65 polskich oficerów w lesie na Rapach. Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej "WIR". "Nowa Gazeta Biłgorajska" była na miejscu i mamy dla Was zdjęcia i film.

- Reklama -

burmistrz miasta Janusz Rosłan (nagranie audio)

Na tegoroczne uroczystości religijno-patriotyczne, w niedzielę 3 lipca złożyły się trzy wydarzenia: inscenizacja, msza święta oraz część oficjalna na Rapach. W ten właśnie sposób uczczono pamięć 65 pomordowanych przez Niemców partyzantów. Masowa egzekucja odbyła się 4 lipca 1944 r.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Rekonstrukcja historyczna w Biłgoraju

Inscenizację historyczną „Z wyprowadzenia więźniów z byłego budynku gestapo” przy ul. „Wacek” Wasilewskiej w Biłgoraju przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej WIR oraz zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne.

Eucharystii przewodniczył Jerzy Kołtun, proboszcz parafii pw. WNMP i Trójcy Świętej – (…) Aby pamięć o czasach tragicznych, była czymś, co będzie kształtować naszą przeszłość. Nie chodzi o to, aby budzić w sobie uczucia nienawiści czy chęci zemsty na kimkolwiek, ale chodzi, aby przez swoje życie i działanie, aby pokój zagościł w naszych sercach, ale także w tym, co jest efektem naszego życia. Ważne jest, to, abyśmy spotykali się tutaj i nawiedzali miejsca pamięci, w których w naszym imieniu inni swoje życie oddali i przelewali krew – głosił podczas kazania.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 Zbrodni wojennej dokonali okupanci niemieccy w lesie na obrzeżach Biłgoraja, na granicy dzielnicy Rapy. Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod krzyżem upamiętniającym to wydarzenie. Następnie odbył się apel poległych oraz salwa honorowa.

– To jest bardzo ważne, żeby pamiętać o polskich bohaterach, o którzy ludziach oddawali swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Ta pamięć kształtuje i powinna kształtować tożsamość współcześnie i również na przyszłość. Na krwi bohaterów budowana była i jest nasza wolność i suwerenność, ale ona nie jest dana raz na zawsze. Jest dana i zadana-jak mówił św. Jan Paweł II i musimy ją ciągle zdobywać. Teraz ta agresja na suwerenność i wolność Polski odbywa się, jeżeli chodzi o Niemcy innymi metodami, metodami ekonomicznymi i politycznymi. Jeżeli chodzi o Rosję, to niestety widzimy, że metody się nie zmieniły. Tam nadal używa się przemocy, ale musimy sobie zdawać sprawę, że historia się nie skończyła i geopolityka nadal funkcjonuje. Jeżeli Polska w Europie Środkowej i Europa Środkowa nie uzyska znaczącej podmiotowości, to tak jak przez ostatnie stulecia będziemy tym Bożym Igrzyskiem, gdzie z jednej strony Rosja, a z drugiej Niemcy rozgrywają swoją grę – podsumował Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Nagranie audio poniżej:
Po wystąpieniach gości grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały ostatni akt barbarzyńskiego mordu dokonanego przez Niemców w lesie na Rapach oraz „Ucieczkę z więzienia”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.