Michałek Żak

- Reklama -

Wyniki wysokie, dotacje za niskie

Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał stypendia za wysokie osiągnięcia sportowe w 2020 roku, otrzymało je 6 zawodników z klubu sportowego LKS Znicz.

Stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego w 2020 roku otrzyma 96 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 53 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 73 za osiągnięcia w kategorii wiekowej junior oraz 64 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 23 sporty olimpijskie i paraolimpijskie. Wśród stypendystów znalazło się 6 zawodników Ludowego Klubu Sportowego ZNICZ z Biłgoraja.

– W naszej kadrze mamy bardzo zdolną młodzież, która dzięki swojemu zaangażowaniu i motywacji osiąga bardzo wysokie wyniki na zawodach. Z całego serca gratuluję wszystkim stypendystom – mówi Henryk Wybranowski, trener LKS Znicz Biłgoraj.

Główne kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe, to zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat.

– Cieszę się, że mamy kolejną grupę stypendystów. Sport to bardzo dobra inwestycja
w rozwój młodzieży, a ich sukcesy to także udana promocja naszego regionu – podkreślał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

- Reklama -

Najlepsi sztangiści z klubu sportowego LKS Znicz:

  • Agnieszka Rak
  • Elżbieta Bielak
  • Natalia Nowacka
  • Cezary Portka 
  • Mateusz Sokołowski 
  • Jakub Kulik 

Jednak wysokie wyniki sportowców nie sprawiają, że finanse klubu sportowego są dobre czy nawet wystarczające. Jak mówią trenerzy, w tym roku na działalność klub ma prawie 40% mniej w stosunku do zeszłego roku dotacji od lokalnych samorządów. Sprawia to, że nie ma pieniędzy, aby młodzież mogła pojechać na wszystkie zawody.

– My rozumiemy, że jest teraz koronawirus i są inne priorytety, ale w działalności sportowej to są bardzo wymierne korzyści i tego nie da się ocenić w pieniądzach. Wychowanie przez sport jest czymś cudownym, co sprawia, że młodzież chce się rozwijać i wyrasta na osoby zaradne oraz wrażliwe i przez swoją pracę, dyscyplinę wewnętrzną potrafi mieć takie cechy charakteru, które są nieodzowne podczas funkcjonowaniu w dorosłym życiu – podkreśla trener LKS Znicz Biłgoraj.

~Kuliński Michał

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.