- Reklama -

- Reklama -

Wymiana doświadczeń trwa

W dniach 18 i 19 lipca samorządowcy z gminy Księżpol przebywali z wizytą w mieście Czerwonograd na Ukrainie. Oprócz wymiany doświadczeń w ramach trwającego już projektu związanego z gospodarką wodno - ściekową, partnerzy pracowali nad kolejnym projektem dotyczącym promocji lokalnej kultury i historii.

- Reklama -

Roboczy wyjazd na Ukrainę, to kolejny etap realizacji projektu związanego z poprawą infrastruktury wodno-kanalizacynej, realizowanego w ramach programu „Polska – Białoruś – Ukraina” w gminie Księżpol i mieście Czerwonograd na Ukrainie. Projekt ten zakłada rozbudowę oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Stare Króle, Markowicze, Gliny, Cegielnia Markowicze oraz prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków u ukraińskich partnerów. Oba zadania zostaną zakończone do dnia 15 lipca 2020 r. Całe zadanie jest dofinansowane  z funduszy Unii Europejskiej w ramach transgranicznego programu „Polska – Białoruś – Ukraina”. Gmina Księżpol na ten cel pozyskała blisko 7 mln 400 tys. zł.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Zrealizowane zadania przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości wprowadzanych zanieczyszczeń do rzek Tanew i Bug, a zastosowane technologie pozwolą również zagospodarować osad powstający w oczyszczalniach poprzez jego przeróbkę, na zneutralizowany biologicznie produkt bezpieczny dla środowiska, zdrowia ludzi i zwierząt, który może zostać użyty jako polepszacz gleby.

Wybrani zostali już wykonawcy robót, a prace w terenie rozpoczną się wkrótce. W ramach projektu odbywają się także robocze wizyty i wymiana doświadczeń partnerów. Delegacja z Polski tym razem gościła w Czerwonogradzie. Oprócz spraw związanych z realizacją projektu „kanalizacyjnego”, samorządowcy mieli okazję omówić szczegóły kolejnego projektu dotyczącego promocji lokalnej kultury i historii, który rozpocznie się w przyszłym roku. Wstępem do tego był koncert ukraińskich tanecznych i wokalnych zespołów, który goście mieli okazję obejrzeć podczas wizyty.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Delegacja z Księżpola zwiedziła także muzeum pisanek oraz kilka przedsiębiorstw w Czerwonogradzie. Była także okazja do krótkiej rozmowy z proboszczem parafii rzymsko – katolickiej w tym mieście, ks. Mikołajem Leskiv. Opowiedział on ciekawostkę, dotyczącą wspólnej historii i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Otóż początkowo cudowny obraz przebywał w miasteczku Bełz, które obecnie należy do parafii Czerwonograd. Gdy w 1382 r. książę Władysław Opolczyk, wyruszając z zamku w Bełzu, zabrał ze sobą ikonę Matki Bożej i chciał ją umieścić w swoim zamku w Opolu. Jego pragnienia jednak nie spełniły się, bo gdy w drodze do Opola zatrzymał się na odpoczynek w Częstochowie, w pobliżu niewielkiego wówczas kościoła na Jasnej Górze, doświadczył znaku, który zmienił jego wolę. Otóż, jak głosi legenda, konie ciągnące wóz z obrazem nie chciały ruszyć z miejsca. Książę Władysław zrozumiał, że ma pozostawić obraz w tym miejscu. I gdy przeniesiono go do kościoła, konie spokojnie ruszyły w dalszą drogę. Aby uczcić te wydarzenia, w 2017 roku kopię Czarnej Madonny z klasztoru na Jasnej Górze uroczyście przeniesiono do kościoła w Czewonogradzie, gdyż jest to obecnie najbliżej położony funkcjonujący kościół rzymsko – katolicki.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.