Wykazali się wiedzą o Ziemi Biłgorajskiej
53 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego uczestniczyło w XXX edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 4 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
– Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Ziemi Biłgorajskiej, rozwijanie pasji krajoznawczo-turystycznych, krzewienie patriotyzmu lokalnego, zainteresowanie historycznymi i współczesnymi aspektami życia własnego regionu oraz integrowanie społeczności szkolnych, lokalnych, turystów, krajoznawców, stowarzyszeń, instytucji samorządowych organizujących i wspierających turystykę – mówi Małgorzata Palikot ze Szkoły Podstawowej w Dereźni.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, zespołowym wszyscy uczestnicy rozwiązywali test opracowany przez Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju i nauczyciela SP nr 1 w Biłgoraju.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu, Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Szkoły Podstawowej im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
Reprezentanci biłgorajskich szkół ponadpodstawowych to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.
Komisja konkursowa wyłoniła w każdej kategorii zespoły uczniowskie z najwyższą liczbą punktów.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych
I miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Martyna Węgrzyn (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun Małgorzata Palikot),
II miejsce – Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr, Mateusz Szuper (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),
III miejsce – Emilia Kapka, Ilona Jaskowska, Patryk Przytuła (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun Małgorzata Palikot),
IV miejsce – Marzena Dziura, Laura Rapa, Amelia Nizio (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun Małgorzata Palikot),
V miejsce – Alicja Kaziród, Maja Szuper, Marek Stachów (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),
VI miejsce – Karolina Deryło, Adrian Garbacz, Marek Krupa (SP im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, opiekun Anna Lipiec).
Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych
I miejsce – Michał Jamroz, Michał Gmyz, Grzegorz Żmudzki (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, opiekun Kinga Birut-Solak),
II miejsce – Anna Pędziwiatr, Julia Jakubowska, Szymon Droździel (Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Dariusz Pyzio),
III miejsce – Natalia Papierz, Beata Pawlicha, Natalia Swacha (Zespół Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Beata Pieczonka),
IV miejsce – Magdalena Małysz, Katarzyna Rapa, Aleksandra Raduj (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Ryszard Sawa),
V miejsce – Karolina Rak, Katarzyna Brzuska, Zuzanna Rapa (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Ryszard Sawa).
Uczestnicy konkursu podczas oczekiwania na wyniki spotkali się ze znanym historykiem, regionalistą Dominikiem Rogiem z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, który przedstawił prezentację pt. „Zapomniani Budziarze” i film o poruczniku Konradzie Bartoszewskim ps. „Wir”. Dzięki temu mieli możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych wiadomości.
W drugim, indywidualnym etapie konkursu, prowadzonym przez Andrzeja Czacharowskiego, wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju, uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w eliminacjach pisemnych. Ich zadaniem było rozpoznawanie na fotografiach miejsc pamięci narodowej Ziemi Biłgorajskiej.
Indywidualni zwycięzcy II etapu
Uczniowie szkół podstawowych (33 uczestników)
I miejsce – Julia Bielak (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
II miejsce – Paweł Pędziwiatr (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu),
III miejsce – Dominika Winnicka (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu),
IV miejsce – Liliana Kapka (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
V miejsce – Amelia Nizio i Patryk Przytuła (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),
VI miejsce – Martyna Węgrzyn (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej).
Uczniowie szkół ponadpodstawowych (20 uczestników)
I miejsce – Michał Gmyz (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),
II miejsce – Anna Pędziwiatr (ZSBiO w Biłgoraju),
III miejsce – Magdalena Małysz (I LO im. ONZ w Biłgoraju),
IV miejsce – Grzegorz Żmudzki (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),
V miejsce – Michał Jamroz (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),
VI miejsce – Natalia Swacha i Natalia Papierz (ZSZiO w Biłgoraju).
Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Andrzej Czacharowski, wiceprezes Oddziału PTTK w Biłgoraju, przedstawiciel Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i radny Rady Gminy Biłgoraj Tomasz Brytan.
Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, a opiekunom składają wyrazy uznania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych.
Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorzy konkursu to Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Filia Biblioteczna w Dereźni.