- Reklama -

- Reklama -

Wykazali się wiedzą o Ziemi Biłgorajskiej

53 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego uczestniczyło w XXX edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 4 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.

 – Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Ziemi Biłgorajskiej, rozwijanie pasji krajoznawczo-turystycznych, krzewienie patriotyzmu lokalnego, zainteresowanie historycznymi i współczesnymi aspektami życia własnego regionu oraz integrowanie społeczności szkolnych, lokalnych, turystów,  krajoznawców, stowarzyszeń, instytucji samorządowych organizujących  i wspierających turystykę – mówi Małgorzata Palikot ze Szkoły Podstawowej w Dereźni.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, zespołowym wszyscy uczestnicy rozwiązywali  test opracowany przez Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju i nauczyciela SP nr 1 w Biłgoraju.

Do rywalizacji przystąpili uczniowie SP nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu, Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Szkoły Podstawowej im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.

Reprezentanci biłgorajskich szkół ponadpodstawowych to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących,  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.

Komisja konkursowa wyłoniła w każdej kategorii zespoły uczniowskie z najwyższą liczbą punktów.

Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych

I miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Martyna Węgrzyn (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun  Małgorzata Palikot),

II miejsce – Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr, Mateusz Szuper (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),

III miejsce – Emilia Kapka, Ilona Jaskowska, Patryk Przytuła (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun  Małgorzata Palikot),

IV miejsce –  Marzena Dziura, Laura Rapa, Amelia Nizio (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, opiekun  Małgorzata Palikot),

V miejsce – Alicja  Kaziród, Maja Szuper, Marek Stachów (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, opiekun Tomasz Żuk),

VI miejsce – Karolina Deryło, Adrian Garbacz, Marek Krupa (SP im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, opiekun Anna Lipiec).

Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych

I miejsce – Michał  Jamroz, Michał Gmyz, Grzegorz Żmudzki (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, opiekun Kinga Birut-Solak),

II miejsce – Anna Pędziwiatr, Julia Jakubowska, Szymon Droździel  (Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Dariusz Pyzio),

III miejsce – Natalia Papierz, Beata Pawlicha, Natalia Swacha (Zespół Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Biłgoraju, opiekun Beata Pieczonka),

IV miejsce –   Magdalena Małysz, Katarzyna Rapa, Aleksandra Raduj (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Ryszard Sawa),

V miejsce – Karolina Rak, Katarzyna Brzuska, Zuzanna Rapa (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, opiekun Ryszard Sawa).

Uczestnicy konkursu podczas oczekiwania na wyniki spotkali się ze znanym historykiem, regionalistą Dominikiem Rogiem z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, który przedstawił prezentację pt. „Zapomniani Budziarze” i film o poruczniku Konradzie Bartoszewskim ps. „Wir”. Dzięki temu mieli możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych wiadomości.

- Reklama -

W drugim, indywidualnym etapie konkursu, prowadzonym przez  Andrzeja Czacharowskiego, wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju, uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w eliminacjach pisemnych. Ich zadaniem było rozpoznawanie na fotografiach miejsc pamięci narodowej Ziemi Biłgorajskiej.

Indywidualni zwycięzcy II etapu

Uczniowie szkół podstawowych  (33 uczestników)

I miejsce  – Julia Bielak (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),

II miejsce –  Paweł Pędziwiatr (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu),

III miejsce – Dominika Winnicka (SP im. Jana Pawła II w Księżpolu),

IV miejsce  – Liliana Kapka (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),

V miejsce – Amelia Nizio i Patryk Przytuła (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej),

VI miejsce – Martyna Węgrzyn (SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych  (20 uczestników)

I miejsce – Michał Gmyz (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),

II miejsce – Anna Pędziwiatr (ZSBiO w Biłgoraju),

III miejsce  –  Magdalena Małysz (I LO im. ONZ w Biłgoraju),

IV miejsce – Grzegorz Żmudzki (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),

V miejsce – Michał Jamroz (KLO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju),

VI miejsce – Natalia Swacha i Natalia Papierz (ZSZiO w Biłgoraju).

Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Andrzej Czacharowski, wiceprezes Oddziału PTTK w Biłgoraju, przedstawiciel Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i radny Rady Gminy Biłgoraj Tomasz Brytan.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, a opiekunom składają wyrazy uznania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych.

Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorzy konkursu to Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Filia Biblioteczna w Dereźni.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.