- Reklama -

- Reklama -

Wygodne pozbywanie się śmieci

Problem dzikich wysypisk śmieci miała rozwiązać ustawa śmieciowa sprzed kilku lat. Jednak wiele osób woli wywieźć odpady do lasu, zamiast zapłacić za nie stosownej firmie śmieciarskiej. Przez takie zachowanie lasy w naszym powiecie toną w stertach śmieci. To niemiłe zjawisko pojawia się także w lesie w Luchowie Dolnym (gm. Tarnogród).

Tym razem spora ilość odpadów została znaleziona w lesie w Luchowie Dolnym. Są to głównie śmieci duże – stare części samochodowe, zużyte okna, wózki dziecięce… Usunięcie zgromadzonych tam odpadów ciąży na właścicielu nieruchomości we współpracy z właściwym urzędem gminy.

W skali ogólnopolskiej lasy państwowe muszą przeznaczyć na sprzątanie lasów ok. 20 milionów rocznie. Niemal każdego roku leśnicy usuwają spore ilości śmieci z lasów. Niestety mimo regularnego sprzątania, nowe sterty śmieci wypełniają tereny zielone.

Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem z art. 162 Kodeksu wykroczeń zagrożonym mandatem do 500 zł, a w szczególnych przypadkach, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, nawet aresztem lub grzywną do 5000 złotych.

- Reklama -

Lasy są ważnym elementem naszego ekosystemu. Do ich głównych zalet jest zapewnienie tlenu, oczyszczanie powietrza, jak również korzystne wypływanie na klimat. Śmieci są często śmiertelnym zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt. Dodatkowo przyczyniają się także do rozwoju różnych bakterii i grzybów. W przypadku pożarów, śmieci są swoistym paliwem do podtrzymania ognia oraz do jego łatwiejszego rozprzestrzeniania się.

Pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane oprócz policji przez odpowiednie służby leśne i karane.

Osoby, będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę policji. O ile to możliwe należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawcę. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

J.P.

- Reklama -

5 Komentarze
 1. Mały mówi

  Tylko dlaczego te smieci wciaz drozeja i drozeja. gdyby smieci były segregowane i utylizowane na smietnisku to bym jeszcze zrozumiał. Ale nie smieci wywala sie do duzego dołka a jak sie zapełni to zasypuje sie dołek i szuka nastepnego. ot i cala filozofia. A ty głupi mieszkancu płac i płacz bo ktos sie chce na tobie szybko dorobic. Smieciowy interes to teraz złoty interes. potwierdzaja to ogromne wysypiska smieciz zachodu czy skadstam które zalegaja w Polsce a jak trzeba cos z nimi zrobic to sie same podpalaja zeby nie było z nimi problemu i zeby nie trzeba bylo płacic oczywiscie. A co tam. Wracajac do naszych smieci to to co sie dzieje to zgroza jest a nie to co byc powinno. Ale zeby zrobic porzadek z tym trzeba władzy która sie tym zajmie na powaznie a nie takiej która tylko udaje ze cos robi. I tak jak z wirusem tak ze wszyskim innym. A jak bedzie gorzej to zaczna marudzic o ojczyznie obowiazku i wierze. noi o totalnej opozycji gorszym sorcie ze przeszkadzaja w ich dziełach. Masakra

 2. Korko76 mówi

  Może warto zakupić coś z takiego zestawienia. Chyba najbardziej obszerna publikacja w necie.

  fotopulapka24.pl/rodzaje-fotopulapek/porownanie-fotopulapek-modulem-gsm/

 3. Do Eco mówi

  Ty śmieciarzu!!!!!

 4. Pike mówi

  Lasy Luchowskie to jeden wielki syf.
  Najgorzej jest od strony domów, tzw. prywatne wysypiska śmieci – każdy mieszkaniec wie o czym mówię, ale jak się wszyscy na to godzą to ok. Niezła wizytówka.

 5. Eco mówi

  Droższe smiecie „rozwiazuja” problemy łatwo policzyć ze taniej wywiesc tone śmieci i dostać ten mandat 500 zł niz placic tak chore pieniądze. Jeszcze posortuj im poskladaj umyj i podstaw pod nos

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.