- Reklama -

Wydarzenia dla Niepodległej

Władze gminy Józefów planują cykl wydarzeń w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kwietniu odbyło się spotkanie burmistrza Romana Dziury z kierownikami jednostek organizacyjnych oraz dyrektorami szkół. Miało ono na celu wypracowanie harmonogramu działań i wydarzeń w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – Chcemy precyzyjnie określić działania na terenie gminy w zakresie uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Chcemy to zebrać, aby nie robić działań indywidualnie, ale żebyśmy to zsynchronizowali. Jest kilka propozycji do rozważenia – mówił.

Jedną z propozycji jest podjęcie uchwał o nadaniu nazwy ulicy Józefa Piłsudskiego oraz nazwaniu Rynku Placem Marszałka Piłsudskiego. Jest również propozycja nadania ulicom nazw Józefowskich Bohaterów, Rzeczpospolitej Józefowskiej oraz Tatara. Ostatnia nazwa ma być upamiętnieniem Miszki Tatara. Burmistrz mówił również, że padła propozycja nakręcenia spotu niepodległościowego oraz rozpalenia ognisk niepodległości.

W tym roku 11 listopada miasto ma wyglądać wyjątkowo. Rozwieszone zostaną flagi jako znak, że dla społeczności jest to ważna rocznica.

Burmistrz przypomniał, że historyczną datę uczciło już Nadleśnictwo Józefów, które zorganizowało akcję sadzenia lasu pn. „100 arów na 100 lat”. Jej pomysłodawcą był nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów Stanisław Nawrocki. Wysadzono 10 tysięcy sadzonek sosny, gatunku rodzimego dla tego terenu. Wspólny wysiłek zaprocentuje za kilka lat, gdy małe sosny zamienią się w wysoki las. Kiedy drzewka osiągną wiek 100 lat, będą już potężnymi drzewami.

Również Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie włączyła się w ogólnopolską akcję sadzenia „Dębów Niepodległości”. Uroczystość posadzeniu drzewka, która odbyła się w piątek 27 kwietnia, zgromadziła nie tylko społeczność szkolną, ale również przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa i jednostek samorządowych z całej gminy.

W całym kraju organizowane są różne akcje, które mają na celu uczczenie tej ważnej rocznicy. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił rok 2018 rokiem jubileuszowym. – Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – mówił.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.