- Reklama -

- Reklama -

„Wszystko dla Polski”

- Reklama -

23 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa obchodzono Dzień Patrona. Składał się z apelu słowno-muzycznego, prezentacji multimedialnej i XXI Konkursu o Patronie, wybitnym przywódcy ludowym i mężu stanu.

„ Kiedy nie było Polski dążyć do Niej, gdy przyszła- pracować dla Niej, a gdy była w potrzebie- bronić Jej”- tak brzmiało Jego credo życiowe. Był najczęściej cytowanym politykiem przez Św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pochodził z biednej galicyjskiej rodziny , dlatego skończył tylko 4 klasy szkoły powszechnej. Talentu otrzymanego od Stwórcy nie zmarnował ‑dokształcał się, został erudytą i 3-krotnym premierem. Był dumny, że jest chłopem. Nie nosił krawata, chodził w butach z cholewami, stawał za pługiem i jak na wójta Wierzchosławic przystało, z sąsiadami budował młyn spółdzielczy czy drogę. Przez reformę rolną chciał chłopów podnieść z kolan i uczynić świadomymi obywatelami. Był demokratą, który bronił konstytucji w czasie zamachu majowego i stał się więźniem sumienia skazanym w procesie brzeskim . Został przez sanację pozbawiony wszystkich funkcji. Nawet Orderu Orła Białego, który otrzymał za zwycięstwo nad bolszewikami.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Do tej pory nie skasowano haniebnego wyroku i 72 lat po śmierci toczy z Piłsudskim i jego współczesnymi zwolennikami walkę o rząd dusz Polaków. Zmuszony do emigracji powrócił, aby wezwać chłopów do obrony Ojczyzny. Nie zgodził się na kolaborację z Niemcami, za co trafił do wiezienia, a jego jedyną córkę zesłano do obozu. Po wojnie tak samo postąpił wobec nowych – sowieckich okupantów.

Witos jest dla nas wzorem patrioty, podobnie jak Żołnierze Polski Podziemnej, tak pierwszej konspiracji walczącej z Niemcami jak drugiej powojennej- walczącej z Sowietami i ich polskimi sługami.18 marca szkoła uczestniczyła w podniosłych obchodach 74 rocznicy pacyfikacji Różańca.

22 marca odbył się w sali gimnastycznej pokaz filmu” Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944” , który zrealizowała TVP Lublin na zlecenie Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość. Spotkał się z wielkim zainteresowaniem społeczności szkolnej. Wspólne przeżycie tych tragicznych, ale bohaterskich wydarzeń- obrony przez żołnierzy AK i BCH wsi zamojskich przed wysiedleniem i pacyfikacją, zintegrowało wszystkich wokół najcenniejszych wartości : „Bóg , Honor i Ojczyzna”. Oddano też cześć powojennej antykomunistycznej partyzantce i rozegrano II Konkurs o Żołnierzach Wyklętych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W obu konkursach zwyciężył Hubert Socha uczeń I klasy technikum w zawodzie: mechanizacja rolnictwa i agrotroniki. Laureaci otrzymali dyplomy i zostali nagrodzeni przez Lubelski IPN książkami i patriotycznymi gadżetami, a przez opiekuna Koła Historycznego nagrodami rzeczowymi. Pojadą też na wycieczkę do Parlamentu RP i zwiedzą Warszawę.

Nasza szkoła ma prawie 60 lat. Od 2007r. organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który nie szczędzi sił i środków, aby unowocześnić szkołę na miarę XXI wieku. Oferujemy atrakcyjne kierunki kształcenia dostosowane do rynku pracy. Mamy kompetentną kadrę, nowoczesną bazę dydaktyczną i internat. Szkoła jest przyjazna i otwarta na potrzeby młodzieży. Rozwija talenty i pasje w licznych kołach zainteresowań, a także podczas wycieczek krajowych i zagranicznych np. do Parlamentu Europejskiego.

Łączymy nowoczesność z tradycją, wiedzę z patriotyzmem zgodnie z przesłaniem Witosa : „… a Polska winna trwać wiecznie!” . Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte Szkoły 25 i 26 kwietnia 2017 r.

/Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu/

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.