- Reklama -

Wszczep mikroczipa i nie płać

Podatek należy opłacić do 30 kwietnia każdego roku. Jest możliwość zwolnienia z tej płatności. Wystarczy zaczipować swojego czworonoga.

 Od 2018 roku roczna opłata za posiadanie psa wynosić będzie 118 zł rocznie (przewidywalna wysokość maksymalna). Dotychczas opłata ta wynosiła ponad 20 zł. Z opłat tych zwolnione będą osoby, które trwale zaczipują psa. Koszt zaczipowania to wydatek rzędu 50 zł. Jest to koszt na poziomie obecnej opłaty za posiadanie psów. – Ponieważ nie możemy wprowadzić obowiązku czipowania, proponuję, aby opłata za posiadanie psa była na tak wysokim poziomie, że taniej będzie zaczipować psa. Tak więc nie będzie się opłacało uiszczać tej opłaty. Korzystne będzie czipowanie, bo nie tylko w danym roku, ale i latach następnych właściciel psa byłby zwolniony z opłaty za posiadanie psa – wyjaśniał wielokrotne burmistrz. Władze miasta docelowo dążyłyby do tego, aby opłatę za posiadanie psa znieść.  Będzie to jednak możliwe, gdy wszystkie psy będą miały wszczepione czipy.

- Reklama -

Osoba, która będzie chciała skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć w Urzędzie Miasta Biłgoraj stosowny wniosek (druki wniosku dostępne będą w biurze obsługi Urzędu Miasta Biłgoraj oraz na stronie internetowej miasta www.bilgoraj.pl w zakładce poradnik interesanta), dołączając do niego dowód identyfikacji i rejestracji zwierzęcia, wydany po zabiegu wszczepienia mikroczipa przez lekarza weterynarii. Dokument ten oprócz danych osobowych właściciela psa, charakterystyki psa, numeru mikroczipa, zawiera także zgodę właściciela na umieszczanie, przetwarzanie i udostępnianie wyżej opisanych danych w rejestrze zwierząt oznakowanych, prowadzonym przez Urząd Miasta Biłgoraj.

Wszystko po to, aby ułatwić odnalezienie właściciela psa, w przypadku zaginięcia zwierzaka.  Numer mikroczipa oraz numer telefonu, bądź inne dane właściciela psa zostaną umieszczone w centralnej bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie. Rejestracji psa w bazie dokona Urząd Miasta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.