- Reklama -

Wstąp w szeregi biłgorajskich „Strzelców”

Od kilku lat na terenie powiatu funkcjonuje Jednostka Strzelecka 2046 im. gen. dyw. Stefana „Grota” Roweckiego. Działalność organizacji zwraca na siebie uwagę. Strzelcy nie tylko biorą udział w patriotycznych uroczystościach, ale także uczestniczą w regularnych szkoleniach i doskonalą swoje umiejętności obronne.

Strzelcy działają w naszym powiecie od 2012 roku. Wówczas w Smólsku z inicjatywy Jana Salika, który obecnie jest dowódcą jednostki, zaczęła się tworzyć organizacja strzelecka. Początkowo strzelców było zaledwie kilku i ruch nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Z czasem członków organizacji zaczęło przybywać. Obecnie jednostka liczy kilkudziesięciu członków czynnych i współdziałających, a chętnych jest coraz więcej.

Na czym polega służba w organizacji strzeleckiej? Działalność jednostki polega na przygotowywaniu członków do pracy w służbach mundurowych. Strzelcy współpracują z samorządem przy organizacji uroczystości państwowych oraz działają na rzecz lokalnej społeczności. 

Na co dzień członkowie jednostki spotykają się raz lub dwa w tygodniu na zbiórkach. Zbiórki trwają od 6 do 12 godzin i przygotowują do różnych inicjatyw. Dodatkowo strzelcy biorą udział w szkoleniach i kursach organizowanych przez wojsko lub inne jednostki strzeleckie.

- Reklama -

Jednostka ma określony statut i cele. Zadaniem Związku Strzeleckiego jest działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacnianie oraz wychowanie obywatelskie członków. Wzorem dla strzelców jest Józef Piłsudski, założyciel i pierwszy komendant Głównego Związku Strzeleckiego. Każdy strzelec składa honorowe przyrzeczenie, które nakazuje mu postępować w oparciu o ideologię państwowotwórczą i dyscyplinę społeczną według wskazań założyciela i pierwszego komendanta Józefa Piłsudskiego.

Związek Strzelecki przygotowuje młodzież do służby wojskowej, służby w formacjach Obrony Cywilnej, Straży Granicznej, Policji. Straży Pożarnej, a także w innych służbach związanych z bezpieczeństwem publicznym. Chłopcy i dziewczęta z Jednostki Strzeleckiej, uczestnicząc w regularnych szkoleniach, podnoszą swoją sprawność fizyczną. Celem organizacji jest także wychowywanie w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. 

W ubiegłym roku strzelcy wzięli udział w około 40 inicjatywach takich jak oprawa uroczystości państwowych, szkolenia specjalistyczne w jednostkach wojskowych, udział w biłgorajskiej edycji Szlachetnej paczki czy wystawianiu wart podczas świąt wielkanocnych w biłgorajskich parafiach – mówią członkowie Jednostki Strzeleckiej 2046 im. gen. dyw. Stefana „Grota” Roweckiego. – Dzięki pracy w ramach II Południowo-Wschodniego Okręgu Strzeleckiego strzelcy na podstawie porozumień brali udział w szkoleniach organizowanych w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym oraz 3. Zamojskim Batalionie Zmechanizowanym. Dzięki współpracy z partnerami z Jednostki Strzeleckiej z Lubaczowa w roku 2017 będą mogli szkolić się również w 14 dywizjonie artylerii samobieżnej w Jarosławiu w ramach planu współpracy z partnerami społecznymi – dodają. Corocznie biłgorajskim strzelcom przysługują miejsca na kurs ratownika pola walki (CLS) odbywający się w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. 

Warto wspomnieć, że strzelcy utrzymują się jedynie z własnych składek oraz datków od osób fizycznych. Od tego roku można na rzecz działalności Jednostki Strzeleckiej przekazać także 1% podatku, co wcześniej nie było możliwe. – Serdecznie zapraszamy do wspierania organizacji. Jeśli chciałbyś pracować kiedyś w służbach mundurowych i interesuje cię służba, to jest miejsce dla ciebie. Wstąpić może każda osoba, która w momencie składania przysięgi będzie miała skończone 15,5 roku życia. Dodatkowo chętni muszą mieć obywatelstwo polskie, nie mogą być karani sądownie oraz nie mogą mieć chorób uniemożliwiających wykonywanie sportu – mówią dalej członkowie organizacji i zapraszają do współpracy z jednostką pracowników służb mundurowych, którzy chcieliby wspomóc organizację swoją wiedzą i doświadczeniem.   

Chcesz wstąpić do jednostki bądź interesuje cię jej praca, skontaktuj się ze strzelcami za pośrednictwem fan page Jednostki: https://www.facebook.com/Jednostka-Strzelecka-2046-im-gen-Stefana-Grota-Roweckiego-w-Bi%C5%82goraju-812131322178671/ lub dzwoniąc pod numer telefonu: 510 819 355 czy pisząc na e-maila: js.bilgoraj@o2.pl – zachęcają biłgorajscy strzelcy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.