- Reklama -

Współpraca z sąsiadami zza granicy

Samorząd gminy Frampol przystąpił do Związku Transgranicznego Euroregion Roztocze. Głównym celem związku jest rozwój obszarów przygranicznych i Ukrainy.

Przypomnijmy, że gmina Frampol należy już do Stowarzyszenia Euroregion Roztocze. Teraz przyszedł czas na związek gmin przygranicznych.

Gminy po polskiej i ukraińskiej stronie tworzą Związek Transgraniczny. Siedzibą tego związku będzie po stronie Polski Tomaszów Lubelski, a po stronie ukraińskiej miejscowość Żółkiew. Mając na uwadze cele i zadania związku, uważam za zasadne uczestnictwo naszego samorządu w nim. Bądźmy jak inne samorządy w tym związku. Potencjalnie przyniesie to sporo efektów m.in. pozyskiwanie środków zewnętrznych i szeroko rozumianą wymianę transgraniczną – mówił burmistrz Frampola, Józef Rudy. 

Pytanie dotyczące funkcjonowania związku miał radny Jerzy Łoziński. Interesowało go, czy gmina z tego tytułu będzie ponosiła koszty. Dodał, że jego zdaniem, najbardziej skorzystają na tym gminy przygraniczne, które obecnie szukają wsparcia samorządów zewnętrznych. – Nie mam wiedzy na temat kosztów. Statut ich nie przewiduje – mówił burmistrz na temat kosztów. Wyjaśniał, że w Stowarzyszeniu Euroregion Roztocze koszty dla gminy zamykają się kwotą 2 tys. zł rocznie. Dodał, że każdy samorząd traktowany jest w związku jednakowo. – Są pozytywne strony tego przedsięwzięcia. Nie zamykajmy sobie drzwi – mówił burmistrz.

- Reklama -

Jerzy Łoziński stwierdził, że jeśli uczestnictwo w związku jest bezpłatne, to nie ma nic przeciwko przystąpieniu do niego.

Radni podjęli uchwałę dotyczącą przystąpienia samorządu gminy Frampol do związku.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.