- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Współpraca się opłaca

W czwartek 21 listopada odbyła się sesja Rady Miejskiej w Józefowie. Radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia z ościennymi gminami w celu wspólnej realizacji projektu.

- Reklama -

Józefowscy radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z gminami Krasnobród, Susiec i Zwierzyniec, które chcą razem opracować „Zintegrowaną Strategię Rozwoju Zielone Serce Roztocza 2020-2030”. Jak podkreśla burmistrz Roman Dziura, jest to jeden z elementów  wspólnych przygotowań do nowej perspektywy unijnej, którą samorządowcy mogą wykorzystać przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury turystycznej. – Chodzi na przykład o budowę dróg, łączących nasze gminy, czy wielofunkcyjnych ścieżek m.in. dla pieszych, rowerzystów, a nawet bryczek oraz o rozbudowę zbiorników wodnych  wyjaśnia burmistrz Roman Dziura. Dodaje, że to gmina Józefów ma być liderem tego projektu.  

Samorządowcy z gmin środkowego Roztocza przekonują, że ze względu na ilość terenów chronionych mają bardzo ograniczone możliwości inwestycji, dlatego powinni mieć szansę na zrekompensowanie strat, korzystając z preferencyjnych zasad naboru wniosków o przyznanie unijnych dotacji.

- Reklama -

Burmistrzowie i wójtowie wymienionych gmin spotkali się już w tej sprawie z samorządem województwa. Rozmawiali również z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie m.in. o: rozbudowie akwenów, która często jest możliwa tylko poprzez wykorzystanie terenów leśnych, wsparciu budowy dróg gminnych z funduszu leśnego oraz wykorzystaniu pasów pożarowych w lasach na ścieżki rowerowe czy piesze.

Pod koniec października samorządowcy podpisali list intencyjny, a teraz podejmują uchwały pozwalające na zawarcie międzygminnego porozumienia o współpracy. Autorzy pomysłu wierzą, że taki dokument uda się podpisać jeszcze w tym roku.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.