Moto Tech

- Reklama -

Współpraca przy budowie mieszkań się opłaca

Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje wybudowanie kolejnego bloku. Zlokalizowany byłby przy ulicy ks. Stanisława Matrasia. Inwestycja zostanie wykonana we współpracy z samorządem miasta.

Inwestycja byłaby zrealizowana na działce o powierzchni 0,5755 ha położonej przy ul. ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju. Działka ta stanowi jednak własność miasta Biłgoraj. Dokładna ilość mieszkań możliwych do zrealizowania w tej lokalizacji będzie znana po wykonaniu dokumentacji projektowej uwzględniającej wszelkie możliwości oraz ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa. W związku z tym kilka miesięcy temu radni miejscy podjęli uchwałę dotyczącą woli przystąpienia przez samorząd do inwestycji planowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Biłgoraju Sp. z o.o. Udział biłgorajskiego samorządu w inwestycji będzie polegał w szczególności na zapewnieniu wkładu rzeczowego w postaci udostępnienia nieruchomości pod realizację inwestycji, wykonaniu dokumentacji technicznej oraz wniesieniu wkładu finansowego.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zabezpieczyli środki na ten cel. – Zabezpieczamy 20 tys. zł w tym roku i 80 tys. zł w roku kolejnym na wykonanie dokumentacji technicznej. Posiadamy uchwałę mówiącą o przystąpieniu do tej inwestycji. O środki finansowe na jej realizację będziemy się starać w przyszłym roku – wyjaśniał skarbnik Roman Żuk. 

Już kilka miesięcy temu powstała koncepcja, aby samorząd miasto i TBS wspólnie zrealizowały swoje zamierzenia. Przede wszystkim przemawiają za tym korzyści finansowe miasta, spółki i przyszłych lokatorów.  Wynika to z faktu, że na skutek „połączenia” inwestycji zarówno projekt, jak i budowa dwóch budynków będzie kosztowała prawdopodobnie mniej. Ponadto inwestycja będzie mogła liczyć na grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości około 25-35%. Dodatkowo wspólna realizacja inwestycji niesie za sobą korzyści również dla przyszłych najemców. Będą oni mogli liczyć na dopłaty do czynszu z programu „Mieszkanie na Start”. Nie ma takiej możliwości w przypadku, gdy najemcy są w „mieszkaniowym zasobie gminy”. Dopłata do czynszu przypisana jest do najemcy lub podnajemcy, kiedy najemcą jest gmina. Jej wysokość uzależniona jest od powierzchni mieszkania oraz liczby członków gospodarstwa domowego.

- Reklama -

W planowanym budynku byłyby mieszkania dwupokojowe (42-46 mkw.) oraz trzypokojowe (50-56 mkw.). Łącznie byłoby ich około 50.

Właścicielem wybudowanego bloku będzie spółka, natomiast Gmina Miasto Biłgoraj zostanie najemcą z wyłącznym prawem wskazywania podnajemców bez konieczności zgody TBS Sp. z o.o. Do spółki będzie należał zarząd nad nieruchomością.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w połowie 2021 r.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.