- Reklama -

Wskazania biskupa jak przeżyć Triduum Paschalne

Stan zagrożenia zarażenia koronawirusem dla wszystkich jest niecodzienną sytuacją. W Wielkim Tygodniu osoby wierzące stoją przed szczególnym wyzwaniem. Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek podpowiada, jak przeżyć Wielkanoc, pozostając w domu.

Już wiadomo, że tegoroczna Wielkanoc nie będzie taka jak dotychczasowe. Biskup Marian Rojek powiedział, że wszystkie wierzące osoby powinny się odpowiednio przygotować do świąt wielkanocnych. Zwrócił uwagę, że można duchowo łączyć się za pośrednictwem Katolickiego Radia Zamość, Radia Maryja czy też przez Telewizję Trwam. Nabożeństwa w czasie Triduum Paschalnego będą transmitowane także przez ogólnopolskie i regionalne stacje telewizyjne. Ponadto Internet jest idealnym pośrednikiem, dzięki któremu można będzie bezpośrednio wziąć udział w dowolnej celebracji liturgicznej.

Przygotowanie mieszkania, stołu i obejścia domowego

Aby należycie przygotować się do celebracji Wielkiego Tygodnia, istotne jest przygotowanie mieszkania. Blisko odbiornika radiowego bądź telewizyjnego czy łączy internetowych wypada ustawić stół, przykryty białym obrusem, a na nim zapalone świeczki, krzyż, figurkę Matki Bożej lub święty obrazek, wodę święconą (jeśli posiadamy), a także skromny doniczkowy kwiat.

Wielki Czwartek – Dzień Eucharystii i Kapłaństwa. Na uprzednio przygotowanym stole należy położyć bułkę lub kromkę chleba, symbolizujące chleb łamany przez Pana Jezusa w wieczerniku.

Wielki Piątek. Na stole należy umieścić duży i widoczny krzyż. Podczas liturgii trzeba przed nim uklęknąć i ucałować go, adorować.

Wielka Sobota. Tego dnia nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów w kościele. Wobec tego faktu należy umieścić na przygotowanym stole baranka paschalnego. Zaś wieczorem podczas celebracji wigilii paschalnej należy zapalić paschalik oraz przeżegnać się wodą święconą.

Wielka Niedziela. W ten szczególny dla chrześcijan dzień, postawić na stole baranka paschalnego, zapalony paschalik, pisanki, figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Przygotowane w Wielką Sobotę pokarmy powinny być pobłogosławione przez głowę rodziny.

Przygotowanie osób w sposób duchowy i zewnętrzny

W momencie duchowego łączenia się we Mszy świętej za pomocą radia bądź telewizji należy odłożyć wszystkie inne czynności. Powinno się wtedy wyciszyć i skupić na modlitwie. Należy czynnie uczestniczyć w transmisjach i audycjach, tzn. śpiewać, wypowiadać słowa modlitw, czynić gesty religijne. Osoby, biorące udział w Triduum Paschalnym, powinny zadbać o odpowiedni strój. Świadczy to o tym, w jaki sposób traktujemy i szanujemy Pana Jezusa.

- Reklama -

Wskazania na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia

W Wielki Czwartek Katolickie Radio Zamość o godzinie 10.00 przeprowadzi transmisję Mszy świętej. Biskup zachęca, żeby tego dnia pomodlić się za naszych kapłanów. Wieczorem powinna odbyć się osobista, duchowa adoracja Pana Jezusa w ciemnicy.

W Wielki Piątek o godzinie 9.00 z zamojskiej katedry będzie transmitowana modlitwa brewiarzowa, Jutrznia i godzina czytań. O godzinie 15.00 będzie droga krzyżowa. Wieczorem przewidziane jest wsłuchiwanie się w Mękę Pańską oraz adoracja krzyża. Na koniec ponownie powinna mieć miejsce osobista i duchowa adoracja Pana Jezusa w grobie.

W Wielką Sobotę o godzinie 9.00 odbędzie się Jutrznia i godzina czytań, a także modlitwa brewiarzowa – modlitwa Kościoła. Tego dnia nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Należy kontynuować osobistą adorację Pana Jezusa w grobie. O godzinie 20.00 następuje wigilia paschalna. Wtedy to trzeba zapalić paschalik, przeżegnać się wodą święconą i ze czcią przeżywać Komunię Świętą Duchową.

W Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie procesji rezurekcyjnej. O godz. 6.00 z katedry zamojskiej transmitowana będzie Msza święta. Następnie powinno się odbyć błogosławieństwo pokarmów i śniadanie wielkanocne.

Biskup Marian Rojek przekazał wiernym wyjątkowe życzenia wielkanocne:

– Niech to wezwanie, którym będziemy się pozdrawiać „Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!”, wypływa z naszego serca, z naszej wiary, zaangażowania w Miłosierdzie i z autentycznego świadectwa o Jezusie Chrystusie, którego kochamy i w którego wierzymy i dla którego jesteśmy w stanie oddać całe nasze życie – życzył Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Aby wziąć udział w transmisjach Mszy świętych w Wielkim Tygodniu zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych:

http://www.katedra.zamojskolubaczowska.pl/pl/

https://www.radiozamosc.pl/

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.