- Reklama -

- Reklama -

Wskaźniki jakości powietrze alarmują. Co się dzieje w Biłgoraju?

Mieszkańcy Biłgoraja grzmią na alarm. W mieście pogorszyła się jakość powietrza, co potwierdzają wskaźniki. Dlaczego? Przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął? "Nowa Gazeta Biłgorajska" zapytała o to biłgorajski Urząd Miasta.

- Reklama -

Coś jest na rzeczy, bo Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat w tej sprawie.  Dotyczy on wschodniej części kraju. Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 zostało przekroczony w województwie lubelskim. Wskaźniki zamontowane w Biłgoraju to potwierdzają.

– Jakość powietrza w Biłgoraju jest zła w okresie grzewczym, zwłaszcza od godziny 15.00 do późnego wieczora. Ten problem w zasadzie nie występuje poza tym okresem. Oczywiście jakość powietrza nieznacznie pogarsza się w miesiącach letnich, co może być związane z wysokimi temperaturami i niewielką ilością opadów oraz zapyleniem, ale prawdziwy problem pojawia się we wrześniu i narasta wraz ze spadkiem temperatur. W ostatnich dniach, od 23 sierpnia, zanotowaliśmy obniżenie jakości powietrza w mieście, co może być spowodowane pożarami i wojną w Ukrainie – informuje UM Biłgoraj.

toyota Yaris

Przeczytaj także: Są próby samobójcze i uzależnienia. Pomagają w Biłgoraju

W mieście nie ma wielkich zakładów przemysłowych i fabryk. Co zatem pogarsza jakość powietrze w Biłgoraju?

Przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Biłgoraju jest stosowanie starych i nieekologicznych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Chodzi głownie o tzw. kopciuchy, czyli kotły opalane węglem i drewnem. Często piszemy o tym problemie na stronach miasta apelując do mieszkańców o zmianę źródeł ogrzewania na nowe, bardziej ekologiczne. W tym celu w 2018 roku został uruchomiony miejski program na wymianę źródeł ogrzewania. Ponadto w Urzędzie Miasta uruchomiliśmy punkt konsultacyjny w ramach rządowego programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Punkt konsultacyjny umożliwia mieszkańcom Biłgoraja uzyskanie od pracowników urzędu bezpłatnej pomocy w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotację. Korzystając z okazji chciałbym zachęcić biłgorajan do korzystania z obu form dofinansowania.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co nas czeka w sezonie grzewczym, który jeszcze się nie zaczął?

Obawiamy się, że sytuacja może być podobna do tej, którą obserwowaliśmy w latach ubiegłych. W związku z obecną sytuacją na rynku paliw jakość powietrza może się nawet pogorszyć ponieważ część osób, które zmieniły swoje źródła ogrzewania, może wrócić do tych starych, nieekologicznych.

Czy Urząd Miasta może coś w ogóle zrobić, w sytuacji kiedy znacząco pogarsza się jakość powietrza?
Informujemy na swych stronach jakie zagrożenie powoduje zła jakość powietrza i stale zachęcamy mieszkańców do wymiany źródeł ciepła i korzystanie ze wspomnianych programów dotacyjnych.

W jaki sposób monitorujecie jakość powietrze, ile tych urządzeń mamy?

Obecnie na terenie miasta mamy trzy stacje monitorujące jakość powietrza. Jedna zamontowana jest na Urzędzie Miasta Biłgoraja, druga w osiedlu „Sitarska-Kępy”, na budynku samorządowego przedszkola, a najnowszą trzecią stację zamontowaliśmy na budynku Miejskiej Służby Drogowej w osiedlu „Puszcza Solska”.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.