Krzewińska Beata kandydat

- Reklama -

- Reklama -

Wręczono nagrody w konkursie „Stefan Knapp – 1921-2021”

W poniedziałek 28 lutego 2022 r. w samo południe w siedzibie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbył się finał i uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym "Stefan Knapp – 1921-2021".

- Reklama -

Konkurs ten był wydarzeniem towarzyszącym niedawnej ekspozycji czasowej o tym samym tytule, prezentowanej z okazji 100. rocznicy urodzin biłgorajskiego artysty.

urząd MArszałkowski projekt

Konkurs ogłoszono 4 listopada 2021 roku. Do udziału Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zaprosiło szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z terenu powiatu biłgorajskiego. Prace napłynęły od uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dereźni Solskiej, Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju oraz I LO im. ONZ w Biłgoraju. Łącznie do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju trafiły 64 prace wykonane różnymi technikami.

Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe, każda z grup miała do wykonania inne zadanie. Klasy I-II poproszone zostały o stworzenie prac wyrażających wybraną emocję kolorem. Jak wiadomo, kolor był niezwykle istotnym środkiem ekspresji w sztuce Stefana Knappa. Zamiarem organizatora było zachęcenie uczestników do zainspirowania się nim i nawiązania do tego ważnego aspektu.

Klasy IV-VIII miały za zadanie stworzyć pracę przedstawiającą wybrany przez siebie, w odczuciu uczestnika istotny, moment z życia Stefana Knappa. W realizacji rysunku w tej kategorii pomóc miał katalog towarzyszący wystawie „Stefan Knapp – 1921-2021” zawierający obszerny biogram artysty.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Szkoły ponadpodstawowe poproszono o nawiązanie do filozoficznych i formalnych poszukiwań Stefana Knappa i stworzenie pracy, o dowolnym temacie, wykazującej sens przedstawianego przedmiotu w możliwie niefiguratywny sposób.

Przyznano po trzy nagrody główne w każdej z kategorii wiekowych, wyróżniono też dwie prace.

W jury konkursu zasiadali: Marek Majewski – dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Dorota Skakuj – kustosz w Dziale Historii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Maja Wal – adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju oraz pani Cathy Evans Knapp, artystka i edukatorka artystyczna, założycielka i organizatorka Mid Wales Arts Centre w Newton (Walia) – galerii gromadzącej i zajmującej się dorobkiem artystycznym Stefana Knappa, żona artysty.

Każdy z uczestników konkursu został doceniony – oprócz podium i wyróżnień przyznano również nagrody za udział.

Upominki i dyplomy wręczał dyrektor muzeum Marek Majewski oraz pani Marta Marchewka-Skurzak, kierowniczka Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Pomysłodawczynią i koordynatorką konkursu jest kuratorka wystawy „Stefan Knapp – 1921-2021” Maja Wal, adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.