- Reklama -

Wrażenia z pobytu w Portugalii

 

Zespół Szkół Budowlanych w Biłgoraju realizuje projekt”Erasmus +”. W jego ramach odbył się wyjazd do Portugalii. Przedstawiamy relację uczestniczek wyjazdu.

“Dzięki udziałowi naszej szkoły w międzynarodowym projekcie “Erasmus +” miałyśmy okazję spędzić w Portugalii niezwykły tydzień od 23 lutego do 2 marca.

Na miejsce dotarłyśmy dzień przed rozpoczęciem wymiany, więc niedzielę spędziłyśmy w słonecznym Porto. Wspólne zwiedzanie miasta pomogło nam lepiej się poznać, a także odstresować przed nadchodzącymi wyzwaniami. Wieczorem razem z uczniami z innych państw, udaliśmy się do Fajoes, miasteczka, w którym odbywała się wymiana.

Już pierwszego dnia wymiany miałyśmy okazję zdobyć nowe znajomości, a także poszerzyć naszą wiedzę na temat innych kultur. Uczniowie z każdego państwa przedstawiali bowiem prezentację na temat miejsc wartych zobaczenia w ich kraju oraz potraw narodowych.

- Reklama -

W następnych dniach zaprezentowałyśmy nasz wywiad przeprowadzony z panem Tomaszem Rogalą, wicestarostą biłgorajskim, na temat elektrośmieci, a także posłuchałyśmy prezentacji na ten temat przygotowanych przez młodzież z innych państw. Wzięłyśmy udział w wielu ciekawych lekcjach oraz odwiedziłyśmy kilka wartych zobaczenia miast, które mimo niedużej odległości od siebie, za każdym razem zaskoczyły nas czymś nowym.

Naszym pierwszym przystankiem była fabryka recyklingu LIPOR w mieście Tondela. Następnie udaliśmy się do Aveiro, czyli portugalskiej Wenecji. Podczas podróży łódką, zrobionej na kształt gondoli, mogłyśmy usłyszeć ciekawą historię tego miejsca.

Zwiedzałyśmy różne miejsca, nauczyłyśmy się też jak składać i rozkładać komputer. Miałyśmy także szansę wzięcia udziału w ekscytującej lekcji gotowania, która mimo pozorów okazała się trudniejsza niż myślałyśmy.

Na koniec odwiedziłyśmy fabrykę recyklingu w mieście Maia, gdzie dowiedziałyśmy się nieco więcej o segregacji śmieci i zobaczyłyśmy, jak wygląda praca w takim miejscu. Tego samego dnia udaliśmy się do Porto, aby zwiedzić muzeum odkryć historycznych oraz zrelaksować się przy oceanie.

Podczas tego tygodnia zdobyłyśmy niesamowite doświadczenia oraz poznałyśmy kultury innych państw. Wzbogaciłyśmy naszą wiedzę na temat elektrośmieci oraz recyklingu, a dzięki spotkaniom integracyjnym, które organizowane były po lekcjach przez portugalskich uczniów, nawiązałyśmy niesamowite przyjaźnie. Przez ten tydzień oswoiłyśmy się z językiem angielskim, a nasze bariery językowe odeszły w niepamięć. Czas spędzony w tym miejscu będzie nam się kojarzył z dobrą zabawą, pięknymi widokami, pysznym jedzeniem i niesamowitymi ludźmi. Jesteśmy pewne, że nigdy nie zapomnimy o naszej “małej przygodzie”.

 

Natalia, Róża, Anna i Ewelina z ZSBiO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.