- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wpływ kawy na zdrowie człowieka

Niektórzy sądzą, że kawa ma niemal magiczne właściwości. Jest to bowiem zastrzyk dawki energii i dobrego samopoczucia. Kawa posiada ogromne właściwości pobudzające dzięki wysokiej zawartości kofeiny. Napój ten posiada również inne cenne substancje, takie jak m.in. przeciwutleniacze, które mają zdolność ochrony organizmu przez procesami oksydacji. Warto wiedzieć również, że picie kawy ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka. W jaki sposób kofeina i inne zawarte w kawie związki wpływają na układ nerwowy i samopoczucie?

- Reklama -

Z czego składa się kawa?

By odkryć pozytywny wpływ kawy na psychikę i organizm człowieka, należy najpierw wiedzieć, co można znaleźć w tym apetycznym napoju. Podstawowym bowiem składnikiem kawy jest kofeina, która daje codziennego „kopa”. Jest to organiczny związek chemiczny będący alkaloidem purynowym, który jest zawarty w ziarnach kawy, ale również wielu innych roślinach. Związek ten można również otrzymać na drodze syntezy. Warto też wiedzieć, że w zależności od źródła pochodzenia związek ten może być nazywany również teiną (źródłem jest herbata), guaraną (źródłem jest guarana) lub mateiną (gdy pochodzi z yerba mate). Kofeina sama w sobie jest środkiem psychoaktywnym działającym pobudzająco. W zależności od gatunku kawy i sposobu jej obróbki zawartość kofeiny może być różna.

Mało kto kupując kawę w sklepie np. kawa ziarnista sklep lub po prostu sięgając po kolejny łyk tego aromatycznego napoju zastanawia się z czego składa się kawa poza kofeiną. Tymczasem kawa dostarcza do naszego organizmu znacznie więcej składników odżywczych. Na przykład istotną grupą związków mających duży wpływ na zdrowie są kwasy organiczne, m.in. kwas octowy, kwas mrówkowy, kwas fenolowy, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe. Poza tym w kawie znajdziemy białka i węglowodany. Kwas fenolowy ma największe właściwości przeciwutleniające.

Dobroczynne działanie kofeiny na układ nerwowy człowieka

- Reklama -

Kofeina, poza tym, że posiada właściwości pobudzające i zwiększające koncentrację, spowalnia starzenie się organizmu i degenerację komórek. Przyczynia się także do poprawy pamięci długotrwałej, wspomagając tym samym proces nauki. Badania dowodzą, że kofeina zmniejsza ryzyko stanów lękowych, nerwicy i napadów paniki. Zmniejsza ponadto ryzyko depresji, zwłaszcza u kobiet. Niektóre badania dowodzą również, że picie kilku filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko samobójstw oraz przyczynia się do zwalczania stanów depresyjnych.

Istnieje wiele rodzajów kawy, jak cappuccino, kawa liofilizowana, kawa mielona, kawa w kapsułkach czy kawa do zmielenia. Nie ulega wątpliwości, że najlepsza będzie wysokiej jakości świeża kawa ziarnista, z renomowanej palarni kawy.

Źródło zdjęcia:
muse studio / Shutterstock.com

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.