- Reklama -

Wózek widłowy używany – co sprawdzić przed zakupem?

Zakup nowego wózka widłowego to rozwiązanie najpewniejsze, bowiem otrzymujemy niezużyty sprzęt, prosto z linii produkcyjnej, z pełną gwarancją producenta. Za decyzją o wyborze używanego urządzenia często stoją ograniczenia budżetowe, ale istotny przy wyborze jest też stopień eksploatacji. Jeśli przewidujemy wykorzystanie maszyny, na przykład, przez kilka godzin dziennie, to wybór używanego wózka widłowego będzie rozsądnym rozwiązaniem. W przypadku wyboru z rynku wtórnego ważne jest, by nie narazić się na nadmierne koszty związane z przestojami i naprawami. Dlatego warto dokonać zakupu u sprawdzonego dostawcy, dysponującego rozwiniętą bazą serwisową oraz od którego można bez problemu kupić części zamienne.

Używany wózek widłowy – pierwsze kroki

Przy wyborze wózka widłowego używanego warto przed zakupem dokonać oględzin sprzętu osobiście. Na miejscu można zweryfikować stan techniczny oferowanej maszyny, uruchomić ją i sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków, można także przeprowadzić próbę z ładunkiem. Istotnym czynnikiem jest również możliwość wglądu do dokumentacji. Najlepiej zwrócić uwagę na używany wózek posiadający Dokumentację Techniczno-Rozruchową, która była prowadzona systematycznie i rzetelnie, dzięki której klient może prześledzić całą historię serwisową. Jest to o tyle ważne, że w tym momencie posiadamy wiedzę o ewentualnych awariach, przeglądach technicznych i konserwatorskich, które miały miejsce w trakcie użytkowania sprzętu. W przypadku wózków używanych elektrycznych ważną rzeczą jest również zweryfikowanie stanu baterii trakcyjnej, gdyż w przypadku jej awarii koszt zakupu nowej może być porównywalny cenowo z ceną zakupu maszyny.

Jak wybrać używany wózek widłowy?

Inwestor powinien oszacować, czy dany używany wózek widłowy sprawdzi się w planowanych zastosowaniach oraz czy operator będzie w stanie efektywnie obsługiwać pojazd w określonych warunkach zastanych – przykładowo, przy danej szerokości przejazdów.

Kontrola stanu technicznego używanego wózka widłowego

- Reklama -

Przy kontroli stanu technicznego używanego wózka widłowego nie należy zapominać o sprawdzeniu instrukcji eksploatacji oraz raportów serwisowych. Powinny znaleźć się w nich odpowiednie naklejki, ostrzeżenia, a także aktualny raport dozoru technicznego uprawniający do eksploatacji. Decydując się na wózek widłowy używany z LPG dodatkowo należy zweryfikować legalizację butli z gazem.

Kontrolując stan techniczny używanego wózka widłowego należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy konstrukcyjne:

  • Silnik w używanym wózku widłowym. Kluczowym elementem konstrukcyjnym wózka jest jego silnik. Jeżeli inwestor decyduje się na używany wózek widłowy spalinowy, należy sprawdzić czy po zimnym starcie nie następuje silne dymienie oraz czy jednostka napędowa pracuje bez zarzutu.
  • Szczegółowej kontroli podlegać powinien również maszt urządzenia. Należy zweryfikować, czy między karetką wideł a profilami masztu nie występują luzy oraz czy sam maszt nie ugina się pod naporem ciężaru. Niezależnie od tego, czy wybieramy używany wózek widłowy o udźwigu do 3 ton, czy do kilkunastu ton, maszt musi gwarantować bezpieczeństwo ludzi i towarów.
  • Poza tymi aspektami należy zweryfikować poprawność działania układu kierowniczego oraz układu hamulcowego, oświetlenia oraz stanu baterii, w przypadku zakupu używanego wózka elektrycznego.
  • Wskaźnikiem, który może wskazywać o znacznym zużyciu wózka, są jego opony. Jeżeli są uszkodzone, mają wykruszenia, nacięcia lub wskaźnik ich zużycia jest wyraźnie widoczny, oznacza to, że wózek był intensywnie eksploatowany i nierzadko konieczne będzie zainwestowanie w proces regeneracji wózka widłowego.

Odtworzone używane wózki widłowe

Używany wózek widłowy zakupiony od autoryzowanego dystrybutora pozwala wyeliminować szereg potencjalnych problemów. Przykładowo, WDX jako wyłączny przedstawiciel marki Crown w Polsce zapewnia kompleksowy serwis, dostęp do urządzeń zastępczych i oryginalnych części zamiennych. Firma oferuje używane wózki Crown z gwarancją oraz pełną historią maszyny, a wszystkie urządzenia są przygotowane do pracy i posiadają nową powłokę lakierniczą. Nowoczesne centrum serwisowe WDX zapewnia stały dostęp do używanych wózków widłowych klasy premium: https://wozkicrown.pl/uzywane/.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.