- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wózek widłowy terenowy – czyli jaki? Najważniejsze informacje!

Wózek widłowy terenowy – Ty także coraz częściej spotykasz się z tą nazwą w Internecie? Nic dziwnego! Te uniwersalne i solidne urządzenia coraz większym szturmem wdzierają się do branży transportowej i... budowlanej! W niniejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych terenowych. Jesteś ciekaw? Zapraszamy!

Pierwszy wózek terenowy powstał stosunkowo nie tak dawno temu, bo pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Niewiele jednak przypominał dostępne obecnie na rynku pojazdy. Prototyp zbudowany był na bazie odwróconej (tył do przodu) konstrukcji ciągnika rolniczego z zamontowanymi elementami takimi jak: maszt czy układ hydrauliczny. Tym sposobem powstał pierwszy wózek widłowy terenowy, należący do marki Braud&Faucheux, znanej nam dzisiaj jako Manitou.

Dlaczego powstały wózki widłowe terenowe?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista. Wózki widłowe wykorzystywane w magazynach rzadko mogą spełniać podobne funkcje poza nimi. Niestety, ich konstrukcja nie sprawdza się podczas poruszania się po wzniesieniach czy na wyboistym podłożu. Pierwszy wózek terenowy także bazował na wydajnym urządzeniu rolniczym, jakim był ciągnik. Dzięki temu, posiadając większą moc, mógł sprawnie poruszać się po każdego typu terenie.

Jak wskazuje już nazwa i człon “terenowy”, wózek widłowy tego typu nie znajdzie zastosowania w magazynie, a ze względu na duże gabaryty nawet nie zmieści się na powierzchni sklepowej. Za to jego duże opony przystosowane są do poruszania się po grząskim, bagnistym czy kamienistym terenie. Stąd charakterystyczna nazwa “wózek terenowy”. Jest to po prostu wózek do pracy w terenie.

A zapotrzebowanie na tego typu sprzęt jest całkiem spore głównie z uwagi na uniwersalny charakter urządzenia, które posiada duży udźwig oraz maksymalną wysokość unoszenia. Poza niebywałymi umiejętnościami jezdnymi są to dodatkowe atuty wózków widłowych terenowych.

Jak poruszają się wózki terenowe?

Prowadzenie i obsługa wózków jezdniowych terenowych nie są skomplikowane i niewiele różnią się od obsługi wózków czołowych. Podobnie jak one wózki terenowe mają karetkę z widłami umieszczoną na czole, z przodu pojazdu.

To, co wyróżnia terenowe urządzenia, to charakterystyczne opony i napęd. Większość urządzeń tego typu posiada napęd na 2 osie, dzięki czemu idealnie radzi sobie z pokonywaniem trudnych terenów. Tym, co ułatwia jazdę w nietypowych warunkach, są także opony. Dlaczego? W wózkach terenowych montuje się zwykle szerokobieżnikowane opony w dwóch różnych rozmiarach – większe z przodu oraz mniejsze z tyłu. Jest to charakterystyczne dla tego typu dużych pojazdów pracujących w terenie.

Najlepsze wózki terenowe

Jak w przypadku każdego rodzaju urządzeń, zdarzają się pojazdy, które nieco lepiej radzą sobie i wyróżniają się na tle innych urządzeń na rynku i takie, które radzą sobie nieco gorzej. Tak samo jest także w przypadku omawianych wózków widłowych terenowych.

Z pewnością do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych pojazdów tego typu można zaliczyć wózki widłowe marki Manitou. Od czasu powstania pierwszego wózka terenowego firma ta przoduje w produkcji najbardziej wydajnych i dobrej jakości pojazdów przeznaczonych do pracy w terenie.

Tutaj znajdziesz zarówno wózki widłowe spalinowe, jak i najlepsze modele wózków terenowych, takie jak:

  • MH – urządzenia służące do przewożenia lekkich ładunków – do 2,5 tony;
  • M – wózki mogące unosić ładunki do 7 ton;
  • MI – najbardziej wydajne urządzenia, dysponujące udźwigiem do 10 ton.

Warto zaznaczyć, iż wózki widłowe terenowe marki Manitou zaprojektowane są z dbałością o każdy detal, wyłącznie z najlepszej jakości komponentów. Wszystkie elementy spełniają europejskie normy jakości. A sam sprzęt objęty jest gwarancją.

Gdzie można używać wózków widłowych terenowych?

Jak już zaznaczono, wózki widłowe terenowe mogą być wykorzystywane wyłącznie na otwartych terenach z uwagi na emisję spalin oraz duże gabaryty. Nie znaczy to jednak, że nie są użyteczne. Wręcz przeciwnie! Wózki terenowe wybierane są najczęściej do ciężkich, wymagających prac związanych z transportem ładunków w branży budowlanej, przemyśle ciężkim oraz logistyce.
Dużym atutem tych urządzeń jest także możliwość montażu dodatkowego osprzętu zamiast karetki wideł. Pozwala to na szybkie przekształcenie posiadanego wózka terenowego np. w zamiatarkę, minikoparkę czy minipług śnieżny. Choć dodatkowe funkcje nie należą do podstawowych zadań urządzeń tego typu, to sprawiają, że wózki terenowe stają się bardziej uniwersalne i są przystosowane do wykonywania całkowicie nowych zadań w wielu branżach.

- Reklama -

Branża budowlana

W branży budowlanej wózki widłowe terenowe wykorzystuje się przede wszystkim do transportu materiałów budowlanych na tereny budowy. Są to zarówno umieszczone na paletach cegły czy pustaki, jak i beczki lub nawet sypkie materiały takie jak żwir, piasek itp. Możliwości jezdne ułatwiają pojazdom dostarczanie niezbędnych materiałów w każdy zakątek budowy, nawet jeśli teren jest grząski i trudny do pokonania dla samochodów dostawczych.
Ponadto wózki widłowe terenowe sprawdzają się także w całkowicie odmiennych sytuacjach, jakimi są rozbiórki domów. Wykorzystuje się je często do transportowania pozostałości po wyburzonych budynkach, gdyż z jednej strony posiadają bardzo duży udźwig, z drugiej natomiast poradzą sobie ze sprawnym poruszaniem się po zagruzowanym terenie.

Rolnictwo i ogrodnictwo

Wózki widłowe terenowe wykorzystuje się także w branży rolniczej. W tym przypadku służą przede wszystkim do transportowania palet ze skrzynkami czy też sypkich materiałów (dzięki wykorzystaniu montowanej łyżki) np. zboża.

Duży udźwig wózków terenowych pozwala im z łatwością przewozić plony do miejsca ich składowania, a następnie przygotowywać do dalszego transportu. To samo tyczy się sadzonek kwiatów, drzewek czy nawet worków z ziemią w hurtowniach ogrodniczych.

Produkcja

Pomimo iż wózki terenowe nie mogą być wykorzystywane w zakładach pracy i zakładach produkcyjnych, nie oznacza to, że nie mają z nimi kompletnie nic wspólnego. Urządzenia tego typu wykorzystywane są do transportu przy magazynowaniu, a także składowaniu towarów na placach i otwartych terenach.
Tak jest np. w przypadku hurtowni budowlanych, ale i… tartaków. Wózki widłowe terenowe idealnie sprawdzają się zarówno w procesie dostarczania drewna do przetworzenia, jak i późniejszego sprawnego składowania wytworzonych produktów.

Wózek widłowy terenowy – cena

Koszt zakupu wózka terenowego nie należy do najmniejszych wydatków głównie z uwagi na moc sprzętu oraz jego uniwersalne zastosowanie. Na ostateczną cenę zakupu wózka widłowego terenowego wpływa także:

  • marka i model wybranego pojazdu;
  • rok produkcji;
  • stan techniczny (oraz to czy wózek jest nowy, czy używany);
  • udźwig maksymalny;
  • wysokość unoszenia.

Cena zakupu firmowego nowego urządzenia (np. wózka widłowego terenowego marki Manitou) to wydatek rzędu ok. 120 tysięcy złotych. W przypadku używanego wózka cena ta może być o 30-50% niższa. W przypadku używanych pojazdów należy jednak dokładnie sprawdzić resurs pojazdu (więcej o resursie wózków widłowych dowiesz się np. tutaj), co ułatwi zakup pojazdu w jak najlepszym stanie technicznym.

Ponadto warto zapytać sprzedawcę o różne formy finansowania sprzedaży wózka (np. sprzedaż ratalną czy leasing) oraz o możliwość korzystania z opieki serwisu wózków widłowych (np. takiego jak tutaj czy tu).

Podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych terenowych. Te wydajne i solidne urządzenia idealnie sprawdzają się w transportowaniu różnego typu ciężkich ładunków. Wymagająca praca, trudne warunki pogodowe, wzniesienia czy grząskie tereny – w każdym z tych przypadków poradzą sobie wózki widłowe terenowe.

Szukasz miejsca, gdzie kupisz wózek widłowy terenowy dobrej marki w niskiej cenie? Sprawdź tutaj.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.