- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wojewoda lubelski: w razie potrzeby jodek potasu otrzyma każdy, kto zgłosi się do punktu dystrybucji

-Kilka tysięcy punktów dystrybucji jodku potasu w województwie lubelskim zostanie uruchomionych w razie zagrożenia radiacyjnego - zapewnia wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Lista punktów, w których ewentualnie będzie można dostać specyfik, pojawi się pod koniec tygodnia na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego. Jak wygląda sytuacja w powiecie biłgorajskim - przeczytacie w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej.

- Reklama -

– Starostowie otrzymali ode mnie prośbę o przygotowanie we współpracy z różnymi podmiotami, ewentualnej dystrybucji w specyficznych jednostkach organizacyjnych, jak np. szpitale, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, czyli w miejscach, gdzie pacjenci – pensjonariusze nie będą mogli korzystać z gminnych punktów dystrybucji ze względu na brak możliwości przemieszczania się. Stąd też, oprócz tych magazynów gminnych z poziomu powiatów preparaty będą też dystrybuowane do tego typu jednostek organizacyjnych. Przy czym, na przykładzie chociażby szpitali, dystrybucja obejmie dystrybucję wśród pacjentów, którym będzie można podać preparat. Jeżeli będzie wola kierownika jednostki organizacyjnej proces dystrybucji może też objąć pracowników tego podmiotu – mówi wojewoda lubelski.

W tym tygodniu ostatecznie zweryfikowane miejsca lokalizacji punktów będą udostępnione opinii publicznej. Lubelski Urząd Wojewódzki i jednostki samorządu terytorialnego opublikują je na swoich nośnikach informacyjnych, żeby łatwo można było zidentyfikować miejsce, w razie zaistnienia zagrożenia radiacyjnego. W skali naszego województwa będzie ich na pewno kilka tysięcyzapowiedział Lech Sprawka.

 

urząd MArszałkowski projekt

Jodek potasu dla osób poza rekomendacją do przyjęcia preparatu

 

– Apeluję do wszystkich mieszkańców, którzy są poza rekomendacją do przyjęcia preparatu, czyli m.in. do osób po 60 r.ż., żeby – jeżeli chcieliby przyjąć preparat – koniecznie skonsultowali się ze swoim lekarzem rodzinnym, bądź farmaceutą – można się skonsultować już teraz. Ta prośba o tego rodzaju konsultację odnosi się również do osób, np. z chorobami tarczycy oraz wszystkich tych, które mają wątpliwości, co do przyjęcia preparatu – niezależnie od wieku. Apelujemy też, aby nie przyjmować tego preparatu profilaktycznie – można w ten sposób spowodować szkodę dla swojego zdrowia. Przyjmujemy go wyłącznie wtedy, jeśli zostałby ogłoszony z poziomu centralnego stan zagrożenia radiacyjnego. Jeżeli osoba  będąca poza rekomendacją do przyjęcia preparatu zgłosiłaby się po preparat, to oczywiście zostanie on jej wydany. Wchodzimy w ten element odpowiedzialności za siebie i za swój stan zdrowotny. Liczymy, że każdy świadomie podejmie decyzje o przyjęciu preparatu – mówi wojewoda lubelski.

 

Jodek potasu – osoby niepełnoletnie, punkt dystrybucji w szkołach

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Punkty dystrybucji – w razie potrzeby – będą wydawały tabletki jodku potasu wyłącznie osobom pełnoletnim, a w przypadku osób niepełnoletnich ich rodzicom, lub opiekunom prawnym. Rekomendacje ministra zdrowia stanowią, że osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt leczniczy pod nadzorem rodzica, opiekuna, lub osoby wykonującej zawód medyczny. W przypadku wydawania tabletek w szkole potrzebna byłaby zgoda rodzica lub opiekuna. Preparat nie może być wydany bez wiedzy rodzica lub opiekuna. Może podać go osoba wykonująca zawód medyczny, jeżeli taką zgodę wyrazi rodzic. Natomiast nie ma żadnych podstaw do tego, by na poziomie szkół i przedszkoli inicjowali jakiś rodzaj zgód. Jeżeli rodzic chciałby, żeby szkoła podała preparat, to tylko wtedy zgłasza taką deklarację, napisze upoważnienie i przedłoży je w szkole. Nie przewidujemy, że np. wojewoda nakaże szkołom, by podawać dzieciom preparat. Szkoła to punkt dystrybucji dla wszystkich mieszkańców najbliższej okolicy, a nie dla uczniów. Uczniowie mogą być jednymi z tych, dla których ten preparat się pobiera. Trzeba odróżnić pobranie od podania. Podanie może być na terenie szkoły, nie w koniecznej obecności rodzica, jeśli rodzic wyraził na to zgodę – podkreślił Lech Sprawka.

 

Odbiór preparatu dla innych osób

 

Pełnoletni członek rodziny będzie mógł pobrać odpowiednią ilość preparatu jodku potasu dla całej rodziny. Jednak apelujemy do mieszkańców Lubelskiego, aby jeśli doszłoby do sytuacji wydawania preparatu, żeby nie było tak, że każdy z członków rodziny pobiera preparat dla rodziny w różnych miejscach. Chodzi o to, byśmy nadmiarowo nie pobierali jodku potasu – mówił wojewoda lubelski.

 

Wystarczająca ilość jodku potasu 

 

Dysponujemy odpowiednią ilością preparatu. W ubiegłym tygodniu jeszcze w ramach tworzenia rezerwy wystąpiłem o dodatkową ilość. Mieszkańców województwa lubelskiego aktualnie jest około 2 mln 100 tys., a liczba preparatu znacznie przekracza tę liczbę. Nie ma rejonizacji. W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, a także osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy. To tzw. zasada dystrybucji ślepej – nie ma tu ograniczeń, które by eliminiwały z procesu pobierania preparatu – zapewnia wojewoda lubelski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.