- Reklama -

Wizyta w terenie

Dziś posłanka Agata Borowiec, wspólnie z wójtem gminy Aleksandrów Józefem Białym i wójtem gminy Łukowa Stanisławem Kozyrą oraz radnymi i sołtysami obu gmin, obejrzeli stan drogi prowadzącej z Aleksandrowa do Szostak. Droga ta w najbliższym czasie będzie wyremontowana w ramach programu współpracy leśno – samorządowej, inicjatorką którego jest posłanka Borowiec. To dzięki jej staraniom 22 mln zł z pilotażowego programu odbudowy dróg leśnych trafi do powiatu biłgorajskiego. W ramach tego programu już powstał piękny odcinek drogi od ulicy Motorowej w Biłgoraju do Smólska. Wybudowano także drogę relacji Potok Górny – Gózd Lipiński. W planach jest remont kolejnych odcinków.

Droga łącząca gminy Aleksandrów i Łukowa przebiega przez teren lasów Nadleśnictwa Józefów. Jak wspominają samorządowcy, o potrzebie remontu tej ważnej dla mieszkańców drogi, mówiło się od lat. Ale na inwestycje nie znalazły środków ani władze województwa (pod jurysdykcję których podlegała kiedyś droga), ani władze powiatu. 

Okazją do odbudowy tego historycznego traktu nadarzyła się dzięki realizacji programu współpracy Lasów Państwowych i samorządów lokalnych, propagatorką którego w naszym powiecie stała się posłanka Agata Borowiec. Jednym z wybranych do realizacji zadań była budowa prawie 3-kilometrowego odcinka od Aleksandrowa Pierwszego do Szostaków w gminie Łukowa. Obecnie droga, to nieutwardzony trakt leśny o zmiennej szerokości pasa drogowego. Po przebudowie powstanie 6-metrowa droga o asfaltowej nawierzchni. Wartość inwestycji, to prawie 3 mln 800 tys. zł. Samorządy gminy Aleksandrów i Łukowa wspólnie pokryją tylko koszty opracowania dokumentacji. Dla każdej z gmin będzie to koszt blisko 35 tys. zł. Drugą połowę tej kwoty (70 tys. zł) oraz koszt wykupu gruntów części działek pokryje samorząd powiatu. To niewiele, biorąc pod uwagę wartość całej inwestycji.

- Reklama -

– Dziś każdy z tu stojących ma wykonać swoje zadanie. Każdy musi dołożyć wszelkich starań, aby ta inwestycja wyszła jak najlepiej – mówił do zebranych wójt Józef Biały. Droga z Aleksandrowa do Łukowej, to już kolejna inwestycja w tej gminie. Na początku lipca nastąpi oficjalne otwarcie drogi prowadzącej z Aleksandrowa do Bukownicy w gminie Tereszpol. 

Podobne zdanie ma wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – Ta droga jest bardzo potrzebna zarówno mieszkańcom gminy Łukowa, jak i mieszkańcom Aleksandrowa – dodaje. Połączenie między tymi miejscowościami skróci się o 15 km. 

Potrzebę budowy drogi między Aleksandrowem a Łukową już dawno dostrzegli mieszkańcy. – Starania o tę drogę trwały już od 30 lat. Władze się zmieniały, mieliśmy nawet wojewodę z PSL-u, ale nikomu nic nie wychodziło. Dopiero jak posłem została Agata Borowiec, to w pierwszej kolejności załatwiała tak ważną dla nas sprawę. Odpowiednio argumentowała konieczność budowy drogi przed dyrektorem generalnym Lasów Państwowych i udało się – mówi mieszkaniec gminy Łukowa Mieczysław Dzikoń. – Droga powiatowa łączy mieszkańców. Skorzystają z niej i Pisklaki, i Szostaki, i Podsośnina, skróci drogę z Łukowej do Aleksandrowa czy do Biłgoraja. Ta droga jest bardzo potrzebna, gdyż automatycznie odciąży bardzo ruchliwą drogę wojewódzką 835 – dodaje.

– Skorzystają także mieszkańcy Aleksandrowa, którzy dojeżdżają do pracy do Łukowej – dodaje radny gminy Aleksandrów Feliks Kowalczuk. – Jako komisja budżetowa głosowaliśmy za przekazaniem pieniędzy na opracowanie dokumentacji, gdyż każdy dostrzega potrzebę tej ważnej inwestycji – dodaje. Wspomina, że wcześniejsza władza, czy to Platforma Obywatelska, czy PSL, nie wygospodarowała środków na ten cel. Dopiero przy dobrej współpracy radnych PiS z Aleksandrowa z posłanką Agatą Borowiec udało się osiągnąć wymarzony cel.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.