- Reklama -

Witaj majowa jutrzenko!

3 maja obchodzona jest rocznica przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W Biłgoraju 3-majowe świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po Eucharystii maszerującym pod Pomnik Jubileuszowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, towarzyszyła Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Kolejnym punktem programu było wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dr Adam Balicki. Historyk przybliżył okoliczności i znaczenie uchwalenia ustawy zasadniczej.Przeszła ona do historii jako najważniejszy akt prawny, który powstał w Rzeczypospolitej. Miała ona ratować Polskę i przyjęta była przy ogólnym aplauzie.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, ale nie pierwszą na świecie. Wynikała z wielu myśli politycznych oświecenia. Jej wielkość polega na tym, że w okresie kryzysu Rzeczpospolitej Polacy sami mogli wznieść się na wyżyny intelektualne i przyjąć akt prawny, który miał ratować Rzeczpospolitą. Konstytucja nie uratowała wolności. Wydarzenia w następnych latach doprowadziły do tego, że Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Pamięć o konstytucji była cały czas obecna. Kolejne rocznice uchwalenia konsytuacji dały okazję do przypominania, że istniało kiedyś państwo Polska, a Polacy stanowią naród. W 1918 roku, gdy odzyskaliśmy niepodległość, nie można było przywrócić konstytucji. Przyjęta w 1921 roku konstytucja nie odwoływała się wprost do Konstytucji 3 Maja, ale w wielu sytuacjach z niej czerpała. Konstytucja z 1931 roku była diametralnie inna, znosiła trójpodział władzy, oddając pełnię władzy w ręce prezydenta. Po zakończeniu II wojny światowej przyjęta została kolejna konstytucja. Nie nawiązywała ona do tradycji ustrojowych. Następnie w 1989 roku przystąpiono do prac nad kolejną ustawą zasadniczą. Jej efektem jest ustawa z 1997 roku.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod Pomnikiem Jubileuszowym. Burmistrz Janusz Rosłan podziękował wszystkim za obecność.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.