„WIR” W „KRZYKU”

Wolontariusze uczestniczący w projekcie „Różnorodność nas uskrzydla!” zapoznali się z działalnością Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir”. Spotkanie odbyło się 27 marca 2019 r. w siedzibie Fundacji „Krzyk”. Młodzież miała okazję do pasjonującego spotkania z historią.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” wyjaśnili na czym polega rekonstruowanie historii i odtwarzanie wydarzeń z czasów II wojny światowej. Opowiedzieli o swoim patronie por. Konradzie Bartoszewskim ps. „Wir”, żołnierzu Armii Krajowej. Zaprezentowali slajdy obrazujące historię powstania grupy i przeprowadzone w ciągu kilkunastu lat działania.

Młodzież dowiedziała się o przeżyciach partyzantów uczestniczących w największej partyzanckiej bitwie pod Osuchami w 1944 roku. Poruszył ich także tragiczny przebieg wysiedlania i palenia wsi przez Niemców. Wszystko dzięki relacjom członków grupy, którzy nie tylko odtwarzają umundurowanie i uzbrojenie z czasów wojny, ale także emocjonalnie przeżywają inscenizowane wydarzenia.

Wieczór z GRH „Wir” okazał się „żywą” lekcją historii i poważną zachętą do zaangażowania w organizowane przez grupę wydarzenia. Natomiast wolontariusze „Krzyku” poznali kolejny sposób działania na rzecz lokalnej społeczności.

/Fundacja Krzyk/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.