- Reklama -

- Reklama -

Wiosna witana poezją

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z siedzibą w Soli oraz Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli wraz z dziećmi witali wiosnę poetycko.

- Reklama -

21 marca to Światowy Dzień Poezji, a jednocześnie  pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r., w Polsce ten dzień obchodzony jest  od 2001 roku, obchodom tym patronuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Celem tego święta jest promocja pisania, czytania i publikowania poezji na całym świecie.

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z siedzibą w Soli po raz pierwszy włączył się w obchody tego dnia poprzez zorganizowanie "Poetyckiego powitania wiosny". Czytelnicy biblioteki kolorowym korowodem, niosąc Marzannę Z., udali się spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Soli na "Wykło", gdzie odbyły się poetyckie potyczki. Na placu zabaw przy wiejskim regale z książkami czytana była poezja, której tematem przewodnim była wiosna. Dzieci czytały między innym wiersze Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej i naszej ludowej poetki Katarzyny Strzęciwilk. Po przeczytaniu wierszy dzieci szukały oznak wiosny, trzeba się było naprawdę wykazać spostrzegawczością, aby je znaleźć. Należało pożegnać również zimę poprzez spalenie Marzanny Z. i powitanie gaika. Wcześniej odbył się sąd nad zimą i postanowiono wydalić Marzannę Z. w dalekie zaświaty. Wszyscy zgodnie chórem pożegnali zimę: – Uciekaj zła zimo za morza, niechaj tu przyjdzie wiosna hoża. Na zakończenie było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.