- Reklama -

- Reklama -

Wioska Dziecięca Biłgoraj: Tylko w listopadzie proszono nas o przyjęcie 50 dzieci

W Biłgoraju rośnie liczba polskich dzieci zgłaszanych do pieczy zastępczej w trybie zabezpieczenia. Brzmi nieco skomplikowanie? Jest to przejściowa – okresowa forma opieki nad dzieckiem. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. - W samym listopadzie proszono nas o przyjęcie 50 dzieci. Od początku roku odnotowaliśmy aż 252 zgłoszenia -mówi dyrektor wioski w Biłgoraju, Marian Łosiewicz.

- Reklama -

Tegoroczne Święta będą w Wioskach SOS wyjątkowe. To właśnie tu po raz pierwszy  podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce spędzą je wspólnie z dziećmi i rodzinami, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dla wielu dzieci będą to pierwsze święta z dala od domu. Święta pachnące choinką, barszczem i rodzinnym ciepłem – takie, na które zasługuje każde dziecko. Niestety dla wielu dzieci w Polsce ten okres wciąż oznacza awantury, strach, przemoc i głód.

Dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczyna nową kampanię, której celem jest zebranie środków na organizację Świąt Bożego Narodzenia dla opuszczonych i osieroconych dzieci.

– To zawsze są bardzo trudne rozmowy – władze samorządowe kontaktują się z nami, aby zgłosić dzieci do naszych Programów SOS. Zazwyczaj towarzyszą temu ogromne emocje, czasami błaganie. W samym listopadzie proszono nas o przyjęcie 50 dzieci. Był jeden dzień, w którym przedstawiciele władz w jednym z miast poszukiwali miejsc dla 28 dzieci. W takich sytuacjach zawsze chcielibyśmy pomóc, staramy się znaleźć miejsca,  jednak nasze możliwości są ograniczone. W samym roku 2022 do rodzin SOS przyjęliśmy 15 dzieci, ponadto 6 w trybie interwencyjnym do placówki interwencyjnej „Puchatek I”, a czwórkę do placówki specjalistyczno-terapeutycznej „Puchatek II” – w sumie  25 dzieci. Tymczasem, od początku roku odnotowaliśmy aż 252 zgłoszenia. opowiada Marian Łosiewicz – Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj.

- Reklama -

Ty też możesz pomóc – dołącz do świątecznej zbiórki

SOS Wioski Dziecięce, aby zorganizować niezapomniane, prawdziwe, pierwsze święta zarówno polskim, jak i ukraińskim dzieciom zorganizowało zbiórkę. Zebrane pieniądze zapewnią także funkcjonowanie rodzin SOS w nadchodzącym roku. – Dzieci w Wioskach Dziecięcych, pod czułą opieką Rodziców SOS, psychologów i pedagogów odzyskują spokój, radość i poczucie bezpieczeństwa. To tutaj też często obchodzą pierwsze prawdziwe Święta Bożego Narodzenia – takie z miłą atmosferą, bliskością ważnej osoby, choinką, prezentami i śpiewaniem kolęd. Pierwszy raz w życiu w tym magicznym okresie są one otoczone miłością i poczuciem bezpieczeństwa. Dziś, z pomocą darczyńców, można zorganizować dla nich pierwsze bezpieczne i rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Pomóżmy im odzyskać dzieciństwo! – apeluje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Do świątecznej pomocy można przyłączyć się przekazując darowiznę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 lub na stronie www.dziecisos.org. Każda wpłata pomoże Stowarzyszeniu zorganizować rodzinne święta dla opuszczonych i osieroconych dzieci.

 

fot: zdjęcie ilustracyjne

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. az mówi

    Wystarczyłoby czarne kleszcze odciąć od państwowego źródełka a pieniądze na wsparcie znalazłby sie od razu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.