Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

„Wielcy Znani i Nieznani”

- Reklama -

Imponujący i wyjątkowy sukces w konkursie plastycznym odniosły dziewczęta uczestniczące w zajęciach pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Emilia Gałka – została nagrodzona, Weronika Kamieniec i Weronika Mazurek – wyróżnione. Ich prace znalazły się wśród najlepszych w bardzo prestiżowym XIV Międzynarodowym Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży – „Wielcy Znani i Nieznani” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Rybnika, Śląski Kurator Oświaty i Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSEA. Tegoroczna edycja konkursu zatytułowana została „Z PĘDZLEM WŚRÓD GWIAZD – VINCENT VAN GOGH”.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy zaproponowali, aby bohaterem dającym inspirację do dzieł konkursowych była postać i twórczość Vincenta van Gogha. Jego słowa: „Śnię o malowaniu i wtedy maluję swoje sny…” miały dać natchnienie młodym artystom i urealnić w obrazach konkursowych. Ten wspaniały holenderski malarz żył tylko 37 lat. Za życia nie doczekał się akceptacji swojej sztuki. Dopiero po śmierci jego obrazy doceniono i dziś są jednymi z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów i muzea na całym świecie. Każdemu z nas jego twórczość kojarzy się chociażby z obrazami przedstawiającymi słoneczniki. To właśnie te kwiaty w pewnym sensie dały mu nieśmiertelność. Jego twórczość przechodziła różne fazy, a życie było pełne dramatyzmu. W swoich obrazach potrafił oddać radość, namiętność i wesołość, ale także smutek i cierpienie. A wszystko to przy pomocy koloru i bardzo charakterystycznego sposobu posługiwania się plamą.

Z 497 ośrodków z 26 krajów całego świata nadesłano 4 700 prac plastycznych, m.in. z Czech, Słowacji, Rosji, Serbii, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Węgier, a także z USA, Tajlandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Azerbejdżanu, Chin, Sri Lanki, Turcji, Indonezji, Indii, no i oczywiście z Polski.

Jury konkursowe wyłoniło grono 157 finalistów, których prace zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Spośród nich wybrano laureatów, przyznając 37 nagród i 39 wyróżnień w czterech grupach wiekowych. W grupie wiekowej 12-15 lat jedna z nagród przyzna została trzynastoletniej Emilii Gałce z MDK w Biłgoraju. Emilia swoją przygodę ze sztuką rozpoczynała jako siedmioletnia dziewczynka. Wówczas za swoje sukcesy artystyczne w roku szkolnym 2009/2010 otrzymała podziękowanie od starosty biłgorajskiego. Do MDK na zajęcia powróciła po długiej przerwie. Teraz pokazuje, jak bardzo rozwija się jej twórcza pasja i zdolności.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Nagrodzony obraz przedstawia pejzaż morski. Dziewczynka namalowała żaglowce, które mkną gnane wiatrem, a fale rozbijają się o ich burty. Ujęcie, jakby kadr fotograficzny, przy jednoczesnej swobodzie i zdecydowanych pociągnięciach pędzla, wprowadzają rodzaj ruchu, chwili gdy za moment statki znikną za horyzontem. Podobnie jak van Gogh w swoich obrazach Emilka posłużyła się mocną kolorystyką, odcienie błękitu ożywione zostały żółcieniami, pomarańczami i czerwieniami.

Wyróżnienia za swoje prace otrzymały: Weronika Kamieniec (lat 13) i Weronika Mazurek (lat 15). Praca Weroniki Kamieniec inspirowana była jednym z trzydziestu autoportretów, jakie stworzył Vincent van Gogh. Dla artysty był to swoisty sposób oddawania przez formę i kolor nie tylko zewnętrznych cech, zmian, jakie zachodzą wraz z wiekiem, ale też tego, co jest w człowieku i jego psychice. Jak pisał w liście do brata Theo: „Gdy portretuję człowieka, chciałbym, aby wyczuto utajony nurt jego życia – wszystko, co kiedykolwiek widział, czynił, cierpiał…”. Młoda artystka, swobodnie operując farbami i pastelami, stworzyła własny obraz zniszczonego życiem malarza. Weronika Mazurek namalowała portret chłopki. To przejmująca wizja starej kobiety, której poorana zmarszczkami twarz wyraża znużenie i apatię. Wyróżniona praca jest nawiązaniem do pierwszych obrazów van Gogha, kiedy to artysta używał palety w ciemnych, niemal monochromatycznych barwach. Laureatki konkursu uczęszczają na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia, a ich nauczycielką jest Anna Świca.

Finał konkursu – uroczystość wręczenia nagród, wyróżnień i dyplomów połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyła się 6 maja 2016 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Podczas imprezy dziewczęta z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju reprezentowała Weronika Kamieniec, która w towarzystwie rodziców osobiście odebrała swoją nagrodę. Z całą pewnością była to bardzo ważna chwila w życiu tej bardzo utalentowanej dziewczyny. W imieniu dwóch nieobecnych – Emilki Gałki i Weroniki Mazurek – nagrody odbierał pan Mariusz Kamieniec. Dodatkowym bardzo miłym akcentem podczas wręczania nagród była prezentacja prac laureatów na dużym ekranie oraz zdjęć z pracowni plastycznych, wśród nich Tęczowej Malarni z MDK w Biłgoraju.

Życzymy dziewczętom, aby ich zdolności były dla nich źródłem satysfakcji, aby ich talenty mogły być rozwijane, i aby nie zabrakło im wiary i entuzjazmu do kontynuowania ich pasji.

Anna M. Świca

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.