- Reklama -

Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich (audio)

W niedzielny wieczór 15 grudnia, w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich. W murach BCK zabrzmiały kolędy wykonane w kilku językach: polskim, rosyjskim, białoruskim oraz ukraińskim.

O wydarzeniu opowiada ksiądz Korneliusz Wilkiel, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Św Jerzego w Biłgoraju. Nagranie poniżej:

Podczas niedzielnego koncertu wystąpiły dwa chóry: Chór Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej „Wołyńskie Dzwony” pod dyrekcją Marii Fedosiuk-Wisłockiej z Łucka oraz Chór parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pod dyrekcją Ireneuszа Pietrzniaka.

Koncert otworzył oraz zaproszonych gości powitał  ks. Korneliusz Wilkiel, posłuchaj nagrania:

Chór parafii Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej „Wołyńskie dzwony” powstał w 1997 r. z błogosławieństwa Metropolity Luckiego i Wołyńskiego Nifonta. Od początku dyrygentem chóru jest Maria Wisłocka. Trzon chóru stanowią wykładowcy i studenci ośrodków artystycznych miasta Łuck. Chór bierze udział w koncertach charytatywnych, festiwalach muzyki cerkiewnej oraz świeckiej, pielgrzymkach do świętych miejsc Ukrainy, Polski czy Białorusi.

- Reklama -

Chór parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju ma wieloletnią tradycję. Po kilkuletniej przerwie wznowił swą działalność w roku 1987 , kiedy to funkcję organisty w parafii objął p. Ireneusz Pietrzniak i przyjął nazwę „Cantate Deo”. Wraz z innymi chórami z Biłgoraja jest organizatorem dorocznych „Koncertów kolęd i pastorałek”, jak również bierze udział w corocznych koncertach „Cecyliańskich”, organizowanych w Biłgoraju przez chór „Echo”. Ponieważ jest to chór parafialny swą działalność ogranicza przede wszystkim do obsługi uroczystości kościelnych, ale czasami występuje również na imprezach świeckich.

Organizatorami koncertu byli : Parafia Prawosławna p.w. Św. Jerzego w Biłgoraju przy współpracy z Lubelskim Instytutem Kultury Prawosławnej oraz Biłgorajskim Centrum Kultury.

Koncert ten udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Miasta Biłgoraj oraz Powiatu Biłgorajskiego.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.