- Reklama -

Widzisz pożar? Alarmuj!

W ubiegłym tygodniu na terenie nadleśnictwa las płonął kilka razy. Największy pożar miał miejsce w leśnictwie Kalina. Spłonęło tam aż 6 hektarów lasu i łąk! W gaszeniu pożaru przeszkadzał duży wiatr i utrzymująca się susza.
– Zbliża się weekend, prosimy o szczególną ostrożność w lasach z uwagi na duże ryzyko zaprószenia ognia. Zauważyłeś pożar? Alarmuj – zwracają się z apelem do mieszkańców i turystów leśnicy z Nadleśnictwa Józefów. Podają także numery telefonów alarmowych: 84 687 82 79 i 668 809 768. – W ciągu ostatnich 10 dni straciliśmy już 30 arów lasu, które spłonęły podczas dwóch pożarów. Mimo wszystko straty nie są duże dzięki szybkiemu wykryciu ognia i sprawnie działającemu systemowi PAD (punkt alarmowo-dyspozycyjny). Na PAD-zie dyżury prowadzimy codziennie, również w niedzielę i święta, z wyłączeniem dni, kiedy zagrożenie pożarowe spada do zera – dodają leśnicy.
Monitoring prowadzony jest z dwóch kamer umieszczonych na wieżach przeciwpożarowych, a ich zasięg zapewnia bezpieczeństwo lasów państwowych i prywatnych, znajdujących się w zasięgu Nadleśnictwa Józefów. Dla poprawy widoczności w planach jest budowa kolejnej, trzeciej wieży. Dyżury prowadzą na zmianę pracownicy nadleśnictwa. Ich zadaniem jest monitorowanie obrazu z kamer, czy nie pojawił się na horyzoncie dym. Odbierają również telefony alarmowe od osób, które zauważyły ogień. W przypadku akcji gaśniczej dyżurujący jest w stałej łączności ze strażą pożarną i służbą leśną. Jednorazowa zmiana jest ustalona względem długości dnia. Obecnie dyżur trwa od godz. 9.00 do 19.30 i będzie stopniowo wydłużany. – Jeżeli zauważą państwo pożar lub dym, prosimy o kontakt. Jeśli stwierdzimy, że pożar zlokalizowany jest poza naszymi granicami, przekażemy informację odpowiednim służbom. Każdy taki telefon jest na miarę złota, a nawet… życia – apelują.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.