- Reklama -

- Reklama -

Wichury szaleją nad powiatem

- Reklama -

Nad naszym powiatem przeszła nawałnica. – To było coś strasznego. Silny wiatr, ściana deszczu i ciemność. Jak żyjemy, czegoś podobnego nie widzieliśmy – mówią mieszkańcy. Wiatr łamał potężne drzewa oraz wyrywał je z korzeniami. Burza trwała tylko chwilę, ale wyrządziła spore straty. Jak informuje Państwowa Straż Pożarna trwa interwencja spowodowana zerwanym dachem.

toyota Yaris

Silne wiatry i huragany najgroźniejszą formę przyjmują w okresie wiosennym i jesiennym. Powodowane są najczęściej szybko przemieszczającymi się niżami. Przed wystąpieniem wichury najważniejsze jest upewnić się, czy wszyscy członkowie rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu, jak wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach podczas burzy. Porażonym może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Gdy dojdzie do bezpośredniego uderzenia w człowieka, szanse na przeżycie maleją prawie do zera, chociaż istnieją wyjątki. Główną przyczyną śmierci porażonego jest nieudolność pracy serca po przepływie silnego prądu.

Większość porażeń są to nie bezpośrednie, ale częściowe, gdy przez ludzkie ciało przepływa tylko część prądu pioruna. Nie należy stawać w czasie burzy pod wysokimi drzewami – szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach, na szczytach górskich, pod masztami. Ponieważ prąd pioruna po uderzeniu w ziemię rozchodzi się we wszystkich kierunkach m.in. po powierzchni ziemi i słabnie wraz ze zwiększającą się odległością od miejsca uderzenia (im dalej tym słabszy prąd na powierzchni ziemi), to nasze nogi mogą stać w miejscach o różnych wartościach natężenia prądu, w wyniku czego nastąpi przepłynięcie przez nas prądu i tzw. porażenie krokowe. Dlatego podczas burzy zaleca się chodzenie małymi krokami – wtedy porażenie krokowe będzie słabsze.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Czy wiesz, jak należy chronić się przed porażeniem pioruna? Oto kilka ważnych zasad: należy pozostać w domu; trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu; nie używać telefonu; nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe; nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach; nie przebywać w wodzie i w małych łódkach; zostać w samochodzie, gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się); jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy; kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić; w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi; poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, np. siatki, słupy. Osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.