- Reklama -

- Reklama -

Wiceminister w Biłgoraju

7 sierpnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie z wiceministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcinem Romanowskim. Zaprezentowano główne założenia programu "Sieciowanie Pomocy", który jest skierowany do ofiar przestępstw i ich najbliższych.

- Reklama -

Przybyłych na spotkanie powitał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Następnie głos zabrał Marcin Romanowski, który w ministerstwie odpowiada za tzw. Fundusz Sprawiedliwości. Środki z niego przeznaczane są w dużej mierze na wsparcie ofiar przestępstw. – Dziś chcemy rozmawiać o sieci pomocy osobom pokrzywdzonym. To inicjatywa, która w zalążkach funkcjonuje od wielu lat, ale w minionym roku mieliśmy miejsce z istotnym wydarzeniem – Minister Sprawiedliwości przyjął trzyletni program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Jest to program, który wdrożyliśmy od stycznia tego roku. Myśle, że będzie to program kontynuowany, bo spotkał się z dobrym przyjęciem i jest dużym sukcesem – twierdził.

Wyjaśnił, że celem spotkania jest to, aby program lokalnie mógł funkcjonować jeszcze lepiej. Podkreślił, że na trzyletni program zapisano 350 mln zł na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Głównym celem programu jest dostępność. – Chcemy stworzyć sieć takiej pomocy, aby w każdym powiecie był ośrodek, do którego będą mogły zgłaszać się osoby pokrzywdzone przestępstwem. Tworzymy również ośrodki regionalne. Cel to również kompleksowość. Jest infolinia, powstają ośrodki specjalistyczne. Ważna jest komplementarność usług. Chcemy, aby pomoc dla osoby pokrzywdzonej przestępstwem była całościowa, abyśmy różnorodne potrzeby starali się zaspokajać. W Biłgoraju to pomoc prawna, psychologiczna, medyczna oraz materialna. Chcemy, aby pomoc była kompleksowa, realna i odformalizowana – mówił podsekretarz stanu. Dodał, że niezwykle ważna jest również profilaktyka.

Mulawa wybory do 05.04.2024

– Chcemy od Państwa dowiedzieć się, co możemy poprawić, aby wypracować dobre praktyki, z którymi możemy się dzielić w innych miejscach – mówił. Dodał, że w województwie lubelskim wszystkie regionalne ośrodki już działają.

Podczas spotkania głos zabrała również Małgorzata Prystupa, prezes Stowarzyszenia Integracji Rodzin „Przystań”. Mówiła ona o konkretnych przypadkach i o tym, na czym polega pomoc osobom pokrzywdzonym.

Nie zabrakło dyskusji. Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby pracujące z osobami pokrzywdzonymi dzieliły się swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Na zakończenie wszyscy obecni podpisali list intencyjny, który potwierdza zaangażowanie zgromadzonych w niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.