kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Wiceminister dr Marcin Romanowski: Zwiększamy bezpieczeństwo ofiar przemocy

Resort sprawiedliwości udoskonali ustawę antyprzemocową. Wersja 2.0 ma poszerzyć prawa osób poszkodowanych. To kolejny krok w polityce rządu zmierzającej do zwiększenia bezpieczeństwa w polskich rodzinach. O tym, co się zmieni, powiedział Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

- Reklama -

Ustawa antyprzemocowa 2.0 wprowadza do przepisów trzy nowe zmiany. Podczas interwencji policji lub żandarmerii wojskowej funkcjonariusze będą mogli w uzasadnionych przypadkach przemocy nałożyć natychmiastowy zakaz zbliżania się do ofiary i kontaktowania się z nią, a także zakaz wstępu do określonych miejsc, w których przebywa ofiara. Mowa tu o szkole, pracy, a także obiektach sportowych i kulturalnych. Taki natychmiastowo nałożony zakaz trwa 14 dni. Przedłużyć go może sąd cywilny.

Polskie prawo nie może zostać w tyle, jeśli chodzi o globalny rozwój technologiczny. Ministerstwo Sprawiedliwości szybko reaguje na aktualne potrzeby i wyzwania. Zakaz komunikowania się sprawcy przemocy z ofiara dotyczy wszystkich rodzajów nośników od SMS przez telefon po media społecznościowe. Chcemy w ten sposób ograniczyć ryzyko nękania, a nawet stalkingu, który również zdaraz się w relacjach z bliskimi osobami – mówi Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.

toyota Yaris

Wprowadzona przez rząd Zjednoczonej Prawicy przed dwoma laty pierwsza wersja ustawy antyprzemocowej odniosła zamierzony efekt. Poprawiła bezpieczeństwo ofiar przemocy. Prawie 6 tysięcy osób nie musi żyć w strachu pod jednym dachem ze swoich katem. Jak pokazują wyniki, blisko 10 procent policyjnych interwencji zakończyło się zastosowaniem przez funkcjonariuszy natychmiastowego zakazu zbliżania się do domu przez sprawcę przemocy.

Tak zwaną ustawą antyprzemocową 2.0 zwiększamy bezpieczeństwo ofiar przemocy. Pokazujemy, że dbanie o polskie rodziny i osoby najsłabsze nie jest tylko hasłem, lecz konkretnym działaniem. Wierzę, że sejm przyjmie ustawę szybko, a senat pod kontrolą opozycji nie będzie zwlekał z jej przegłosowaniem. Chcemy, aby te nowe przepisy weszły w życie tak szybko, jak jest to możliwe. Chodzi przecież o bezpieczeństwo Polek i Polaków – uważa Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.

Rada Ministrów przyjęła już propozycję zmiany prawa. Teraz projekt trafi do sejmu. Izba niższa parlamentu może zająć się nim jeszcze we wrześniu i przegłosować do końca tego roku. Zanim nowe przepisy wejdą w życie czeka je 6 miesięcy tzw. vacatio legis. Będzie to czas na odpowiednie przygotowanie poszczególnych rozporządzeń i przeprowadzenie potrzebnych szkoleń m.in. dla funkcjonariuszy policji

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

(mat.zewnętrzny)

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.