- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wiatraki 2 km od zabudowań

- Reklama -

Temat wiatraków przewija się w gminach naszego powiatu już od kilku lat. Mieszkańcy obawiają się jednak takich inwestycji w sąsiedztwie swoich domów. Często były poruszane kwestie szkodliwości dla zdrowia człowieka i zwierząt, jak również duży hałas. 20 maja br. Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach dotyczących elektrowni wiatrowych. Tak zwana uchwała wiatrowa wprowadziła pewne zmiany w przepisach. 

Zdaniem autorów, ustawa przyczyni się do uregulowania zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na terytorium Polski. W projekcie największe kontrowersje wzbudził zapis, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce to 1,5-2 km. Zdaniem klubów opozycyjnych przyjęcie tego przepisu doprowadzi do całkowitego zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Ta sama odległość miałaby być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000. Istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogłyby być rozbudowywane, dopuszczalny ma być jedynie ich remont i prace niezbędne do eksploatacji. Ponadto lokalizacja elektrowni wiatrowej byłaby możliwa tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ustawa prowadzi też do wzrostu opłat za eksploatację wiatraków. Jednocześnie zakłada, że można będzie rozbudowywać lub przebudowywać domy, znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie wiatraków, jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tym niemniej przedstawiciele opozycji przekonywali, że przyjęte zapisy uniemożliwią budowę nowych domów w sąsiedztwie wiatraków.

Przyjęto też kilka poprawek. W myśl jednej z poprawek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie mógł nakazać rozbiórkę wiatraka wybudowanego bez zezwolenia na koszt inwestora, chyba że inwestor uzyska nowe pozwolenie. Posłowie zdecydowali też, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy, rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy, można będzie prowadzić w ciągu 3 lat od wejścia ustawy w życie na podstawie dotychczasowych przepisów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Za ustawą głosowało 239 posłów, przeciw było 147, wstrzymało się 16. Projekt był autorstwa posłów PiS.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.