Mieszkanka gminy Józefów ostrzega:
-Dziś w miejscowości Brzeziny był widziany wilk, chodził kolo budynków - napisała do naszej redakcji. Na dowód przysłała film
Wilki coraz częściej podchodzą pod zabudowania
Ostatnio częściej słyszymy o wilkach widywanych w pobliżu zabudowań – w lasach podmiejskich, na skraju wsi, a czasem nawet na przedmieściach. Czy rzeczywiście mamy powody do niepokoju? Czy wilk, symbol dzikiej przyrody, staje się realnym zagrożeniem?
Eksperci tłumaczą, że wilki to naturalnie płochliwe i terytorialne zwierzęta. Unikają ludzi, a ich obecność w pobliżu osad ludzkich zazwyczaj nie jest celowa. Istnieje jednak kilka powodów, dla których mogą zbliżać się do zabudowań: Głównym powodem są łatwo dostępne źródła jedzenia – resztki w śmietnikach, niezabezpieczone padliny, kompostowniki, a także... karmy dla zwierząt domowych.Wilki, które przyzwyczaiły się do obecności ludzi i nie doświadczyły z ich strony zagrożenia, mogą zatracić naturalny dystans. Zdarza się, że samice z młodymi szukają spokojniejszych miejsc, gdzie czują się bezpieczniej niż w lesie pełnym drapieżników i konkurencji. Wilki niedołężne, chore lub stare mogą szukać łatwego pożywienia, jakie znajdą bliżej ludzi.
Czy obecność wilków jest niebezpieczna?
Wbrew powszechnym obawom, wilki bardzo rzadko atakują ludzi. Wilki są ważnym elementem ekosystemu – regulują populacje zwierzyny, zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób wśród dzikich zwierząt i pełnią funkcję tzw. "lekarzy lasu". Ich obecność nie musi oznaczać zagrożenia, o ile ludzie zachowają zdrowy dystans i szacunek do dzikiej przyrody. W Polsce nie odnotowano w ostatnich dekadach żadnego potwierdzonego ataku zdrowego, dzikiego wilka na człowieka. Większe zagrożenie mogą stanowić wilki oswojone lub dokarmiane przez ludzi, które zatracają naturalny strach i zaczynają traktować człowieka jako element środowiska, a nie zagrożenie. Zagrożone mogą być natomiast zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza te przebywające nocą bez odpowiednich zabezpieczeń – owce, kozy, a czasem psy podwórkowe.
Jak się zachować, gdy spotkasz wilka?
Jeśli znajdziesz się oko w oko z wilkiem – zachowaj spokój i postępuj według poniższych zasad:
Nie panikuj. Wilki nie są agresywne wobec ludzi. W większości przypadków same się wycofają.
Nie podchodź i nie próbuj robić zdjęć z bliska. Trzymaj dystans.
Nie odwracaj się tyłem, nie uciekaj. To może wywołać instynkt pogoni.
Zrób hałas. Poklaskaj, krzyknij, podnieś ręce, aby wyglądać na większego.
Zabierz psa na smycz. Wilki mogą traktować psy jako konkurencję lub zdobycz – szczególnie jeśli są luzem i podejdą do wilka.
Zgłoś obserwację. Jeśli wilk pojawia się regularnie, warto poinformować lokalne nadleśnictwo lub Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Czego nie robić?
Nie dokarmiaj wilków. Nawet przypadkowo – pozostawiając karmę dla kotów czy psów na zewnątrz.
Nie zostawiaj śmieci ani resztek jedzenia dostępnych na posesji.
Nie zbliżaj się do młodych wilków. Jeśli znajdziesz szczenięta, odejdź – matka na pewno jest gdzieś w pobliżu.
Jak chronić gospodarstwo i posesję?
Zabezpiecz śmietniki i kompostowniki.
Wyposaż ogrodzenia w elektryczne pastuchy – skuteczne także na wilki.
Trzymaj zwierzęta gospodarskie na noc w zamknięciu.
Nie zostawiaj psów bez opieki na noc poza domem.
Komentarze (0)