4 stycznia 2017 r. cztery uczennice Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju wzięły udział w etapie okręgowym IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży. Do etapu centralnego zakwalifikowały się: Kinga Nowikiewicz z klasy III TO oraz Gabriela Bochniak i Sylwia Mularczyk z klasy IV TO. W olimpiadzie, która odbyła się w Łodzi, wzięło udział ponad 80 uczniów ze szkół odzieżowych w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Radomiu, Białymstoku, Bydgoszczy, Radomiu, Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie. Etap centralny odbędzie się w kwietniu.
Organizatorem olimpiady jest Politechnika Łódzka Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy mieli okazję zwiedzania laboratoriów odzieżownictwa, metrologii i dziewiarstwa. Uczennice zapoznały się z urządzeniami i przyrządami do badania właściwości użytkowych wyrobów odzieżowych. Aparatura badawcza Politechniki Łódzkiej jest unikatowa nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Zainteresowanie wzbudził jedyny na świecie, wykonany przez naukowców Politechniki Łódzkiej, manekin wcześniaka posiadający cechy fizyczne żywego dziecka (funkcję pocenia i mikcji). Oprócz badania właściwości odzieży, zachowania jej w różnych ekstremalnych warunkach, naukowcy z PŁ, katedry dziewiarstwa opracowali dzianiny, które znajdują zastosowanie w nowoczesnej medycynie (np. podczas operacji przepukliny lub w chirurgii układu krążenia), sporcie wyczynowym i wielu innych dziedzinach.
Przemysł modowy zajmujący się wytwarzaniem odzieży to nie tylko projektowanie i tworzenie kolekcji odzieżowych, ale też pomaganie ludziom chorym, zapewnianie ochrony ciała ludzkiego w różnych warunkach, ułatwianie pracy przez szycie odpowiedniej odzieży roboczej.
Komentarze (0)