Pierwszą synagogę w Biłgoraju wzniesiono około roku 1728. Był to kryty gontem budynek drewniany na rzucie kwadratu o boku ok. 16,5 m i wysokości prawie 7m. Była to największa synagoga na Zamojszczyźnie. Wraz z bet midraszem (domem nauki) i łaźnią, znajdowała się na placu bożniczym, w pobliżu którego mieścił się też pierwszy biłgorajski kirkut (cmentarz żydowski). Pierwszą synagogę całkowicie strawił pożar w 1867 r.
Synagogę, już w formie murowanej i na planie prostokąta, odbudowano w 1875 roku kosztem 8500 rubli. Budynek ulokowany był po południowo-zachodniej stronie rynku, nieopodal Bramy Lubelskiej.
Przed II wojną światową na terenie przyległym do synagogi (nazywanym placem bożniczym) znajdowały się również inne obiekty Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Biłgoraju: domy modlitwy, cheder, przytułek, łaźnia, dom kahalny i cmentarz. W biłgorajskiej synagodze przez wiele lat działał rabin Zylberman, dziadek noblisty Isaaca Bashevisa Singera.
Synagoga została spalona przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Po świątyni nie pozostał żaden materialny ślad. W latach 60. nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa. Obecnie na dawnym placu bożniczym stoi m. in. blok mieszkalny o adresie Lubelska 13.





info: Biłgoraj Nieznany
reklama