Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukowej. Przewodniczył jej ks. bp Marian Rojek, który dokonał poświęcenia sztandaru. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Tam odsłonięto pamiątkową tablicę.
Przybyłych na uroczystość gości witała dyrektor Teresa Kowal. - Stuletnia historia naszej szkoły i jej osiągnięcia upoważniały nas do ubiegania się o nadanie imienia i prawa posiadania sztandaru. Wybór patrona to zarazem ustalenie jej tożsamość, wskazanie wartości, podkreślenie kierunku działań dydaktyczno – wychowawczych szkoły - mówiła. Dodała, żew ostatnim czasie szkoła zyskała bardzo wiele. Dzięki termomodernizacji budynku, adaptacji poddasza oraz modernizacji kotłowni, a także doposażenia w sprzęt i pomoce dydaktyczne, wprowadzenie innowacji, dziennika elektronicznego, realizacji projektów przez nauczycieli szkoła stała się wzorcowa.
Dyrektor wspomniała, że szukając propozycji na patrona, zadawali sobie pytanie: Czego będą mogli nauczyć się od niego uczniowie? W przypadku księdza Jerzego Popiełuszki odpowiedz była prosta. Odwagi, męstwa, prawdomówności, pracowitości i sumienności. - Biografia księdza Jerzego jest nam bardzo bliska. Pochodził z miejscowości Okopy, takiej wioski jaką jest Bukowa. Uczył się w małej, wiejskiej szkole. Udowodnił, że pracowitością i uporem można osiągnąć cel. Tego pragniemy uczyć nasze dzieci. Cenimy w życiu ks. Jerzego jego prawdomówność. Nigdy nie skalał się kłamstwem. Postawa otwartości, odwagi, zaufanie wobec ludzi czyniła go człowiekiem nieskazitelnym - mówiła. Podkreśliła, że to właśnie dzisiaj, w świecie, w którym wszystko staje się coraz bardziej względne, a człowiek zamyka się na drugiego człowieka i skupia coraz bardziej na własnym "ja", tak bardzo konieczne jest wołanie ks. Jerzego Popiełuszki o szacunek do prawdy i drugiego człowieka. - Pragniemy więc, w myśl nauki i pięknych ideałów, jakie nam Ks. Jerzy Popiełuszko pozostawił, "zło dobrem zwyciężać", oraz nieustannie dawać świadectwo prawdzie. Naszym uczniom natomiast, poprzez wspaniały autorytet patrona możemy ofiarować "korzenie i skrzydła" - mówiła.
Wyjaśniła, że korzenie, a więc wszystko to, na czym chcieliby oprzeć dalsze budowanie, poprzez dążenie do ideału w kształceniu i wychowaniu naszych uczniów w miłości do Boga, kościoła, ojczyzny i drugiego człowieka. Skrzydła, a więc wolność! - Mamy młodym przypiąć skrzydła do ramion, nauczyć ich właściwego korzystania z wolności oraz trafnego rozumienia tej wolności, w której jest miejsce na poszanowanie godności drugiego człowieka – niezależnie od tego kim jest, wolności opartej na prawdzie i miłości - dodała. Teresa Kowal podkreślała, że imię ks. Jerzego Popiełuszki to nie tylko zaszczyt i powód do dumy, ale również zobowiązanie. - Będziemy wychowywać i kształcić w duchu nauki patrona szkoły – Ks. Jerzego Popiełuszki, dzisiejsze i następne pokolenia, tak aby "Kochać prawdę bez lęku i czynić sprawiedliwość w miłości" - mówiła.
Szkoła Elementarna w Bukowej rozpoczęła swoją działalność w 1916 r. Dużą rolę w jej tworzeniu odegrali mieszkańcy wioski, którzy z własnych pieniędzy pokrywali koszt utrzymania nauczyciela, tj. wynagrodzenie i mieszkanie. Szkoła mieściła się w niewielkiej izbie wynajmowanej u pana Antoniego Małyszy. W roku 1917 wynajęto kolejną salę u pani Zofii Myszak. W pierwszym roku jej działalności w 2 oddziałach klasy pierwszej uczyło się 66 uczniów. Pierwszą nauczycielką była pani Helena Nizińska. W roku 1929 szkole został przydzielony kolejny nauczyciel - pani Stefania Czerwówna. Nowy budynek szkoły został oddany do użytku 27 maja 1997 roku. Od 1 września 2010 r. dyrektorem jest Teresa Kowal. Od 1 września 2012r. organem prowadzącym Szkołę Podstawowa w Bukowej i Gimnazjum w Bukowej est Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Gminie Biłgoraj.
Komentarze (0)