Windykator terenowy - kto to jest?
Windykator terenowy to osoba, która jest często mylona z komornikiem. To jednak dwa zupełnie inne stanowiska. Windykator prowadzi działalność w sposób pozasądowy. Co to oznacza?
Windykator to pracownik firmy windykacyjnej bądź właściciel własnej działalności gospodarczej. Zostaje on wynajęty przez wierzyciela, u którego dany podmiot posiada nieuregulowane zobowiązanie finansowe, na przykład pod postacią pożyczki na raty bez zaświadczeń. Można więc stwierdzić, iż windykator pełni rolę negocjatora.
Badania przeprowadzone przez EGB Investments S.A. pokazują, iż duża liczba Polaków stereotypowo zakłada, że windykator to wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w czarnym garniturze. Charakteryzuje go bezwzględność, stanowczość oraz chłodne spojrzenie mające wywrzeć wrażenie na dłużniku. Nic bardziej mylnego! To tylko stereotypowy wygląd przedstawiciela tej profesji.
Dobry windykator to osoba, która potrafi prowadzić skuteczne negocjacje. Powinna ona posiadać dość dużą wiedzę z zakresu prawa i finansów. Przydatne mogą się również okazać umiejętności walki ze stresem, spokój i opanowanie.
Windykacja - definicja
Windykacja to słowo pochodzące z języka łacińskiego (łac. "vindicatio" - dochodzenie roszczeń, zemsta). Zgodnie z definicją słownikową, windykacja oznacza "dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty". Statystyki dowodzą, iż najbardziej efektywna windykacja wiąże się z dochodzeniem roszczeń nieuregulowanych do trzech miesięcy od terminu określonego w umowie, które mogły wcześniej zostać umieszczone w bazie ERIF. Wyróżnia się dwa rodzaje windykacji:- miękka windykacja (polubowna),
- twarda windykacja (sądowa).
Różnią się one wykorzystywanymi narzędziami oraz kosztami związanymi z przeprowadzeniem procesu windykacji.
Co może windykator terenowy?
Windykator terenowy nie posiada takich uprawnień jak komornik sądowy. Praktycznie, uprawnienia windykatora są znikome. Windykator ma prawo do działań mających na celu wyegzekwowanie długu. Może on podejmować próby kontaktu z dłużnikiem za pośrednictwem rozmów telefonicznych bądź wiadomości email.
Wymienione wyżej możliwości to jedynie działania, które może podjąć windykator terenowy. Należy pamiętać, iż nie ma on prawa grozić dłużnikowi i wykraczać poza uprawnienia wymagania.
Czego nie może windykator?
Przepisy prawne określają szereg sytuacji, których nie może dopuścić się windykator terenowy. Artykuły zawarte w Kodeksie karnym jasno mówią, iż:
- windykator nie ma prawa wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody,
- windykator nie może straszyć dłużnika sądem ani komornikiem czy też wszczęciem postępowania karnego w celu spłaty długu (art. 191 § 1 i 2 Kodeksu karnego),
- windykator terenowy nie ma prawa dokonania eksmisji z mieszkania,
- windykator nie może bez zgody dłużnika zabierać rzeczy stanowiących jego własność,
- windykator nie ma prawa dokonać samodzielnego zajęcia rachunku bankowego dłużnika,
- windykator nie może żądać od dłużnika wydania zaległej sumy pod przymusem (art. 280 § 1 k.k., art. 282 k.k.),
- windykator nie ma prawa informować rodziny i pracodawcy dłużnika o nieuregulowanym zobowiązaniu,
- windykator nie ma prawa do nękania dłużnika telefonami,
- windykator nie może żądać od dłużnika podania jego danych pod przymusem.
Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego, dłużnik nie ma obowiązku wpuszczenia windykatora do swojego domu. Pracownik firmy windykacyjnej nie może użyć środków przymusu wobec dłużnika. Nie ma również prawa wzywać policji, by ta pomogła mu w wejściu do mieszkania zadłużonego.
Jeśli windykator dopuszcza się przemocy fizycznej względem dłużnika, narusza jego nietykalność cielesną. Może zostać wówczas pociągnięty do odpowiedzialności z art. 217 § 1 Kodeksu karnego.
Jeśli windykator zabiera rzeczy należące do dłużnika bez jego zgody, dopuszcza się przestępstwa kradzieży zwykłej, rozboju, kradzieży rozbójniczej bądź wymuszenia rozbójniczego (art. 278 § 1 Kodeksu karnego, art. 280 § 1 k.k., art. 281 k.k., art. 282 k.k.).
Czego nie wolno windykatorowi terenowemu - przepisy prawne
Jeżeli windykator straszy dłużnika, iż zajmie jego rachunek bankowy, naraża się wówczas na przestępstwo oszustwa (art. 286 § 1 Kodeksu karnego). Jeśli windykator informuje rodzinę czy pracodawcę dłużnika o posiadanym przez niego zobowiązaniu finansowym, naraża się na popełnienie przestępstwa uporczywego nękania (art. 190a Kodeksu karnego) bądź przestępstwa zniesławienia (art. 212 § 1 Kodeksu karnego). Jeśli windykator nęka dłużnika telefonami, może to zostać uznane za przestępstwo uporczywego nękania (art. 190a Kodeksu karnego).
Skarga na windykatora
Jeżeli windykator terenowy dopuścił się złamania prawa, dłużnik może złożyć na niego skargę do Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje działalność prowadzoną przez instytucje bankowe oraz firmy windykacyjne. Na stronie internetowej KNF, dłużnik może znaleźć formularz, w którym przedstawi swoją skargę.
Zadłużony ma również możliwość zgłoszenia się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tutaj także może złożyć zażalenie.
Windykator terenowy a komornik
Windykator terenowy a komornik to dwie zupełnie odmienne profesje. Co może komornik, a co wolno windykatorowi?
Powyższa tabela pokazuje, że windykator terenowy nie posiada praktycznie żadnych uprawnień. Może jedynie prowadzić negocjacje z dłużnikiem, które mają na celu odzyskanie nieuregulowanego zobowiązania finansowego. Większość uprawnień przysługuje komornikowi.
Komentarze (0)