Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku na drogach powiatu biłgorajskiego doszło do 42 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób, a 35 zostały ranne. Głównymi przyczynami tragedii było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. W ciągu tych 12 miesięcy policjanci odnotowali też 723 kolizje. Właśnie z tego powodu tak często odbywają się różnego rodzaju akcji policyjne, mające za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.
-Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było znaczne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Mniej było również zdarzeń drogowych, skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalało. W tym roku odnotowaliśmy ponad 47 tys. kontroli drogowych spowodowanych takim przekroczeniem prędkości. Liczba ta jest bardzo niepokojąca, ponieważ w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. wzrosła o blisko 70% - podaje Komenda Główna Policji.
Co istotne przekraczanie prędkości, jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.
reklama
Komentarze (0)