Ułani z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przemierzają każdego roku, pokonując dziennie po ok. 30 km, kolejne etapy historycznego Szlaku Ułanów Śląskich, którzy pod koniec sierpnia 1939 roku wyruszyli z koszar w Tarnowskich Górach na wojnę. Dotarli wówczas w okolice Biłgoraja, a stąd udali się w stronę Tarnogrodu, gdzie walczyli o miasto. Ich szlak bojowy zakończył się pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie szwadron poniósł ciężkie straty i 20 września 1939 roku skapitulował.
Porucznik Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich Leszek Kasiarz opowiedział mieszkańcom Dąbrowicy o umundurowaniu ułanów i troczeniu koni zgodnym z przedwojennym regulaminem, którego przestrzegają w praktyce. Ułana w drodze obowiązuje mundur ułański z szablą u siodła. Odzwierciedlają w ten sposób realia historyczne oraz starają się upamiętniać tych, którzy walczyli i przelewali krew za naszą Ojczyznę.
W tym dniu przy remizie OSP w Dąbrowicy, gdzie ułani zatrzymali się na odpoczynek, a konie na popas, miały być zaprezentowane pokazy kawaleryjskie i obozowisko wojskowe. Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe udało się zorganizować wyłącznie pokaz jazdy konnej dla dzieci.
W rajdzie uczestniczyło 21 ułanów, którzy zatrzymali się w Dąbrowicy na zaproszenie wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego. W poprzednich latach takie spotkania z ułanami połączone z pokazami miały miejsce przy remizach OSP w Brodziakach i w Korytkowie Dużym.
CS
Komentarze (0)